Aerosaně RF-8 byly postrachem německých jednotek u Stalingradu

Aerosaně RF-8 byly postrachem německých jednotek u Stalingradu
Autor: Public domain|Popisek: Ilustrační fotografie RF-8
09 / 09 / 2020, 10:00

Zimní válka s Finskem donutila Sovětský svaz vyvinout efektivnější styl válčení za nehostinných podmínek panujících na severu, během panování Generála Zimy.

Těžké ztráty Rudé armády během agrese SSSR vůči Finsku donutily armádní špičky a konstruktéry se zamyslet nad stylem boje za teplot hluboko pod nulou a tvrdá lekce umožnila posléze Sovětům porazit promrzlé německé jednotky za 2. světové války.

Jedním z takových prostředků byly i lehké saně RF-8 poháněné vrtulí, které pomáhaly napadat Němce uvízlé po uši ve sněhu, zásobovaly Rudou armádu a jednotky na ozbrojených saních přepadaly německá letiště u Stalingradu.

Aerosaně fungovaly velmi úspěšně v zasněžených izolovaných oblastech se špatnou silniční infrastrukturou, kde byla pásová a kolová vozidla omezena hlubokým sněhem. Tyto aerosaně byly organizovány do bojových praporů (BASB) a transportních praporů (TASB).

Lehkých saní GAZ RF-8 bylo od ledna 1942 vyrobeno až do konce války asi 2 000 kusů. RF-8 byly vyrobeny z letecké překližky a poháněny byly motory o výkonu 56 – 123 koní a dosahovaly na zasněženém povrchu rychlosti až 50 km/h.

Více ale ve videu G.J.Rasputina

                                                                             Video: Youtube


Zdroj: Russian Battlefield

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace