Akce Cihelna 2019 - dva Panthery, pět T-34, dva Jak-3 a mnoho další techniky

Akce Cihelna 2019 - dva Panthery, pět T-34, dva Jak-3 a mnoho další techniky
Autor fotografie: https://www.facebook.com/AkceCihelna/
12 / 08 / 2019, 16:00

Během akce Cihelna 2019, Dne sil podpory AČR, se 16.-18. srpna v Králíkách na Pardubicku budete mít možnost, jako každoročně, seznámit s pestrou škálou historické vojenské techniky. Tentokrát s ohledem na zvolené téma "Svoboda přichází přes Slezsko" půjde o techniku z výzbroje německé a sovětské armády. Patrně nejatraktivnějšími bude hned sedm středních tanků, dva německé a pět sovětských, a dva stíhací letouny Jak-3. Zúčastní se na 350 členů českých i zahraničních klubů vojenské historie.

Panzerkampfwagen V Panther (SdKfz 171)

//www.facebook.com/AkceCihelna/

Na akci Cihelna budete mít možnost letos vidět pohromadě dva německé tanky značky Panther. Německý střední tank vyráběný v letech 1942-1945. Představoval německou reakci na sovětský tank T-34/76. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70, tento náskok však byl brzy z velké části dohnán novou verzí T-34/85. Jeden z tanků je ze sbírek Muzeua na demarkační linii v Rokycanech. Druhý Panther je z Polska. Oba jsou repliky.

Marder II Sd.Kfz 131

//www.facebook.com/AkceCihelna/

Německý stíhač tanků zkonstruován v důsledku sovětské převahy tanků jako levný prostředek na jejich ničení. Vzhledem k tomu, že nebyl čas na vývoj nových typů, byl zpravidla užíván podvozek již vyráběných tanků. V tomto případě se jednalo o podvozek německého stroje PzKpfw II. Jako výzbroj byly užívány ukořistěné sovětské kanóny F-22 ráže 76,2 mm.

4 kusy sovětského středního tanku T-34/85

//www.facebook.com/AkceCihelna/

Sovětský tank T-34 byl jedním z nejvýznamnějších typů tanků 2. světové války. Jeho existence byla rozhodujícím faktorem při porážce německé armády ve Velké vlastenecké válce. Díky svým širokým pásům a nízkému měrnému tlaku snadno projížděl i měkkým terénem, kde se německé tanky často bořily. Kromě výborných vlastností tanku T-34 v boji byla důležitá i skutečnost, že se jednalo o jediný univerzální sovětský střední tank, který byl navíc vhodný pro hromadnou výrobu s vysokým podílem nekvalifikované pracovní síly.

Střední tank T-34/76

//www.facebook.com/AkceCihelna/

Tank T-34/76 byl první hlavní verzí sovětského tanku T-34. Posádka 4, délka: 6,7 m, šířka: 3 m, výška: 2,4 m, hmotnost: 26 tun, hlavní zbraň: 76,2mm kanón, sekundární zbraně: 2x 7,62mm kulomet DT, max. rychlost: 55 km/h, dojezd: 465 km.

Dva sovětské stíhací letouny Jak-3

//www.facebook.com/AkceCihelna/

Jak-3 je jednomístný, jednomotorový, samonosný, stíhací dolnoplošník s jednoduchými ocasními plochami a záďovým zatahovacím podvozkem. Pohonnou jednotku tvořil vidlicový dvanáctiválec Klimov VK-105PF-2 o maximálním vzletovém výkonu 949 kW (1290 k). Výzbroj tvořil jeden kanón ŠVAK ráže 20 mm uložený mezi bloky válců motoru, střílející dutým hřídelem vrtule, a dva synchronizované velkorážové kulomety UBS ráže 12,7 mm.

M3 Half-track - oficiálně Carrier, Personnel Halftrack M3

//www.facebook.com/AkceCihelna/

Americký polopásový obrněný transportér používaný během druhé světové války, v rámci dohody o půjčce a pronájmu byl dodáván i do SSSR. Šlo o multifunkční transportér, který uvezl 10 mužů a dosahoval rychlosti kolem 72 km/h s dojezdem kolem 320 km. Používal se také jako stíhač tanků nebo nosič minometu či dělostřelecký tahač. Součástí výzbroje M3 byl 12,7 mm kulomet umístěný nahoře za kabinou osádky a další 7,62 mm kulomety mohly být použity z prostoru pro přepravu vojáků.

Zdroj: www.facebook.com/AkceCihelna/

Autor: Michaela Wecker

Tagy článku