Akce Cihelna 2019 - Svoboda přichází přes Slezsko

Akce Cihelna 2019 - Svoboda přichází přes Slezsko
01 / 08 / 2019, 17:30

Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce Cihelna s více jak dvacetiletou tradicí, zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Letošní již 22. ročník se koná 16. a 17. srpna 2019 v Králíkách a okolí.

Je jaro roku 1945, nacistické Německo se již zmítá ve smrtelných křečích a ze severu postupuje na území protektorátu Böhmen und Mähren 4. ukrajinský front Rudé armády včetně příslušníků 1. čs. samostatné tankové brigády a čs. smíšené letecké divize.

Začíná největší bitva na našem území – Ostravská operace. A právě této velké a významné osvobozovací akci bude věnován již 22. ročník Akce Cihelna 2019.

Těšit se můžete na dvě velké bitevní ukázky, které vám přiblíží tuto operaci, tak zásadní pro naši zemi. Uvidíte sovětské, německé i československé vojáky a spoustu vojensko-historické techniky. Společně s námi prožijete těžké chvíle při osvobozování naší vlasti i velké vítězství a vytouženou svobodu.

Program:

Pátek 16.8.2019:

 • V době od 8:00 do 13:00 hodin proběhne spanilá jízda vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách okolními obcemi a městy. 
 • Od 14:00 do cca 18:00 veřejnosti přístupný generální nácvik akce v prostoru "bojiště" (vstup na bojiště zpoplatněn) .
 • Večerní kulturní program na náměstí v Králíkách - hlavní host skupina O5 a Radeček (vstup zdarma).

Sobota 17.8.2019:

 • Celodenní program na předváděcí ploše ploše s dynymickými a statickými ukázkami AČR, IZS, PČR, Celní správy, Vězeňské služby a dvěma velkými historickými bojovými rekonstrukcemi na téma těžkých osvobozovacích bojů v prostoru Ostravska na jaře 1945 - "Svoboda přichází přes Slezsko..."

Neděle 18.8.2019:

 • Den muzeí v Králické pevnostní oblasti

V průběhu trvání akce:

 • Speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka (v pátek,sobotu a v neděli).
 • Zvláštní autobusová linka "bojiště - vchodový srub tvrze Bouda" (v sobotua neděli).
 • Jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel pro návštěvníky napředváděcím polygonu Vojenskáho muzea Králíky (v pátek a v sobotu).
 • Dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek (v pátek asobotu).
 • Moderní i historická vojenská technika (v pátek a v sobotu).
 • Prodej speciálních sběratelských a upomínkových předmětů, literatury svojenskou tématikou.

Jedním z mnoha lákadel budou letos dva německé tanky Panther. Německý střední tank vyráběný v letech 1942-1945. Představoval německou reakci na sovětský tank T-34/76. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70, tento náskok však byl brzy z velké části dohnán novou verzí T-34/85. Kromě Pantherů budou k vidění například Marder II, Fiat 1100L Musone, Mercedes-Benz L 1500 nebo 4 sovětské tanky T-34.

Vojensko-historickou ukázku pro vás připravila VHK Erika Brno ve spolupráci s kluby vojenské historie z celé České republiky. Den sil podpory AČR CIHELNA 2019 spolupořádá Sekce podpory MOČR.

Tagy článku