Alan Shepard byl před 57 lety prvním Američanem, který se podíval do vesmíru. Úvodní kolo ,,vesmírných závodů" však vyhráli Sověti

Alan Shepard byl před 57 lety prvním Američanem, který se podíval do vesmíru. Úvodní kolo ,,vesmírných závodů&quote; však vyhráli Sověti
Popisek: start rakety
05 / 05 / 2018, 19:00

Před 57 lety slavila americká kosmonautika velký úspěch. Bývalý námořní důstojník Alan Shepard se stal po Juriji Gagarinovi teprve druhým člověkem, který ,,pokořil" vesmír.

Shepharda do vesmíru vynesla loď Mercury-Redstone 3 přesně před 57 lety - 5. 5. 1961. Po Gagarinovi byl Shephard dalším člověkem, který byl vyslán do vesmíru. To však nemění nic na faktu, že Američané byli až ,,ti druzí", protože Sovětům se podařilo vyslat Gagarina do vesmíru již 12. 4. 1961. První fázi ,,vesmírných závodů" tak vyhráli právě Sověti.

psali jsme: První smrt v kosmu. Před 50 lety tragicky zahynul sovětský kosmonaut Vladimir Komarov

Mercury-Redstone 3 odstartovala z z vojenské základny Cape Canaveral a let to byl pouze balistický, tedy suborbitální. Trval celkem 15 minut. Mercury dosáhla výšky 187,5 km nad Zemí a po 488 km dlouhém letu přistála na padáku v Atlantiku. Shepard strávil v beztížném stavu asi 5 minut.

Někteří experti na kosmonautiku tvrdí, že prvním americkým astronautem byl 20. února 1962 ve skutečnosti John Glenn, protože Shepardův let probíhal ,,pouze" po balistické křivce, zatímco Glenn se dostal na oběžnou dráhu a uskutečnil tři oblety Země. I přes tyto dohady je stále v drtivě většině případů primát připisován Shepardovi.

psali jsme: VIDEO: Pravda o pobytu první sovětské kosmonautky ve vesmíru: Zvracení, pláč a hysterie

Potom, co Shepard absolvoval v Appolu 14 let na Měsíc, opustil v roce 1974 NASA a námořnictvo a věnoval se úspěšně bankovnímu byznysu. Stal se ředitelem Marathon Construction Company. Zemřel v roce 1998 na leukémii.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace