Alexandr Petrovič Oskin zničil tři nacistické tanky Tiger II během bitvy u Ogledowa

Alexandr Petrovič Oskin zničil tři nacistické tanky Tiger II během bitvy u Ogledowa
Popisek: Zničený Tiger II u Ogledowa
24 / 08 / 2019, 10:00

Hitlerova pýcha Königstiger, nástupce legendárního tanku Tiger, se dostal do výzbroje německé armády na jaře 1944 a jeho první nasazení byl totální debakl. Co se stalo v písečném terénu u Ogledowa?

Příběh začal krátce před bitvou, kdy zajatý Němec promluvil o dodávce tanků Panther. Možná nevěděl, nebo nechtěl říct, co se ve skutečnosti k vesnici Ogledow blíží. Je ale fakt, že rozdíl mezi tanky Panther a Tiger II nemusel vůbec znát, dokonce i první sovětské zprávy mluví o „modernizaci tanku Panther“.

V noci před osudnou bitvou 11. srpna 1944 se velitel tanku T-34 85 Oskin přiblížil k vesnici Ogledow, kde německé jednotky v předešlých dnech ztratili ve zrádném písčitém terénu několik tanků Panther a byl tedy předpoklad, že další útok povedou přes pole u vesnice.

Oskin svůj tank zakryl slámou a na poli tak vznikla obrovská, tři metry vysoká kupka, ze které trčela pět metrů dlouhá hlaveň. Kupka byla opravdu díky své velikosti podezřelá, a tak zbytek noci strávila osádka tanku vytvářením dalších obrovských kupek sena, aby se jejich tank ztratil mezi ostatními.

Ráno bylo mlhavé a ve 13:00 Sověti zaslechli blížící se tanky. Nebyly to ale Panthery, ale jedenáct zbrusu nových tanků Tiger II doprovázených pěchotou. Monstrózní německé Tigery vysoké téměř 4 metry vjely do pasti.

Sovětský velitel počkal, až se tanky přiblížily na vzdálenost menší než 400 metrů a pak zahájil palbu. Začal hořet první Tiger, posléze druhý a následně Oskinova posádka zlikvidovala i třetí tank.

Na údolí s vesnicí a německé tanky se snesla palba třiceti děl a houfnic a Ogledow a Němci zmizeli v oblacích prachu a písku. Následující den ráno Sověti na základě opuštěných tanků mezi domy vesnice zjistili, že mají čest se zcela novým tankem a ne Panthery, které Oskin nahlásil.

Dva z tanků ukořistili Sověti prakticky nepoškozené, jeden uvízl v písku, druhý v bažinatém terénu. Německé posádky opustily tanky v takovém spěchu, že uvnitř strojů zůstala i dokumentace. Nové tanky na Východní frontě vážily celých 70 tun.

V bojích od 11. do 13. srpna bylo sedm Tigerů zničeno a šest zajato v neporušeném stavu.
Oskin získal za svůj hrdinský boj ocenění Hrdina Sovětského svazu, střelec tanku Abubakir Merhaydarov Leninův řád a zbytek posádky další ocenění.

 

Zdroj: Tank archives

Tagy článku