Alfons Rebane: Estonský voják, kterému zavoněla nacistická uniforma. Po válce jej zverbovala britská tajná služba

Alfons Rebane: Estonský voják, kterému zavoněla nacistická uniforma. Po válce jej zverbovala britská tajná služba
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Alfons Rebane
09 / 06 / 2023, 10:00

Estonec Alfons Rebane patřil v dějinách k nejvíce vyznamenaným vojákům. Rebana zlákal později německý Wehrmacht, jehož řady rozšířil. Nicméně po skončení druhé světové války vyměnil uniformu za britskou.

Rebane se narodil v roce 1908 ve městě Valga v jižním Estonsku. Od mládí jej lákala armáda a po absolvování vysokoškolských studií v Tartu vstoupil ve dvacátých letech do armádních řad. Sloužil například na přelomu 20. a 30. let v obrněném vlaku Captain Irv jako druhý poručík. Rebane se oženil v roce 1931 s Agnií Soometsovou, měli spolu dceru, která však brzy zemřela.

V roce 1933 je pak Rebane povýšen do hodnosti prvního poručíka a jeho armádní kariéra začala stoupat. V roce 1940 v již propuknuvší válce velel posádce města Lihula. Ve stejném roce vpadla sovětská vojska do Pobaltí a začala okupace Litvy, Lotyšska a také Estonska. Rebane byl nucen opustit armádu a poté, co začaly masové deportace Estonců, zatýkání a popravy čelných představitelů estonské armády, založil v touze po odplatě protisovětskou partyzánskou skupinu.

Když však do Pobaltí pronikly o rok později nacisté, rozhodl se Rebane vstoupit do Wehrmachtu, kde jej čekala ,,zářná" vojenská kariéra. Stal se totiž posléze nejoceňovanějším estonským vojákem ve Wehrmachtu. Velel 658. dobrovolnickému estonskému praporu v hodnosti majora, po jeho rozpuštění vstoupil do 2. estonské granátnické divize SS, stal se SS-Standartenführerem. Němci jeho služby ocenili, když mu byl udělen Rytířský kříž a dokonce i Dubové ratolesti. Rebane se tak stal jedním ze dvou neněmeckých vojáků, kterým bylo toto vyznamenání uděleno, tak si jej nacisté považovali.

V roce 1945, kdy vrcholila agónie Německa, se podařilo Rebanemu vzdát se západním spojencům a tím si zachránit život. Západní spojenci, respektive Britové, jej pak ,,náležitě" vytěžili, protože bývalý přední estonský SS-man se stal spolupracovníkem tajné služby MI6, kdy se stalo jeho polem působnosti právě Estonsko. Rebane hrál klíčovou roli například v účasti v ozbrojeném odporu proti sovětské vládě v Estonsku a ostatních pobaltských státech.

V roce 1961 jeho kariéra v MI6 skončila a Rebane se přesunul do Německa, kde žil až do své smrti v roce 1976. V necelých 68 letech tak skončil pozoruhodný osud člověka, jehož služeb využívali dříve váleční nepřátelé - Německo a Velká Británie.


Zdroj: eestleegion.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.