Američané jako první na Měsíci? Sověti tam dávno před jejich přistáním vypustili sondu

Američané jako první na Měsíci? Sověti tam dávno před jejich přistáním vypustili sondu
Autor: pixabay.com|Popisek: satelit
14 / 09 / 2018, 16:00

Byli v červenci 1969 Američané na Měsíci opravdu jako první? Již 14. září 1959, tedy deset let předtím, než první člověk na Měsíci přistál, tam Sověti vyslali svou sondu Luna 2.

20. července 1969 přistáli Američané se svou kosmickou lodí Apollo 11 na Měsíci. Byl to v dobývání vesmíru obrovský krok vpřed, který byl výsledkem dlouhodobé technologické i lidské přípravy.

psali jsme: Armstrongova ztracená ,,měsíční taška" bude vydražena v New Yorku za miliony dolarů

Málo známým faktem je však skutečnost, že Sověti deset let předtím, než Neil Armstrong a další dosedli na Měsíc, vypustili už 14. září 1959, tedy před 58 lety svou sondu Luna 2. Ta se stala historicky prvním doložitelným ,,objektem", jež na Měsící přistál.

SSSR tak 14. září 1959 hrdě do světa ohlásil, že vypustil Lunu 2, která nesla sovětskou vlajku, a jež dopadla na měsíčním povrchu. Američany to překvapilo a současně varovali Sověty, že sovětská vlajka na Měsíci neznamená, že mají na Měsíci automaticky zaručená svá teritoriální práva. SSSR však potvrdil, že nemá na Měsíci žádné teritoriální nároky.

psali jsme: ,,Je to malý krok pro člověka, obrovský krok pro lidstvo". Před 48 roky se prošla posádka Apolla 11 po Měsíci

Nicméně faktem je, že Sověti měli v padesátých letech nad Američany v tomto směru náskok, když ještě v roce 1957 vypustili před USA na Měsíc umělou družici Sputnik. Tento sovětský úspěch byl sice krátkodobý, na druhé straně ,,přinutil" Američany, aby vložili veškeré úsilí do toho, aby srovnali se Sověty krok ve vesmírném programu, a připravili se posléze během šedesátých let na cestu lidské posádky na Měsíc.

USA po těchto sovětských úspěších tak zrychlili za prezidenta J. F. Kennedyho vlastní vesmírný program, který byl v roce 1969 ,,korunován" přistáním lidské posádky na Měsíci.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace