Američané pátrají po hřbitově bombardérů B-29 v Tichém oceánu

Američané pátrají po hřbitově bombardérů B-29 v Tichém oceánu
Autor fotografie: NASA, Public Domain|Popisek: B-29
06 / 03 / 2022, 13:00

Výzkumníci z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) provádějí pátrání v Tichém oceánu po tom, co je nazýváno největším hřbitovem letadel sestřelených během Druhé světové války.

Expedice se uskuteční mezi 24. únorem a 11. březnem 2022 a zapojí se do ní tým pátrající u pobřeží Severních Marian, konkrétněji Saipanu a Tinianu. Během války se na obou ostrovech nacházely americké letecké základny, z nichž letouny startovaly na dálkové bombardovací mise do Japonska.

Tým využije lodní systémy a autonomní podvodní plavidlo REMUS 600 k provádění archeologických průzkumů, mapování mořského dna v regionu. REMUS 600 má schopnost dosáhnout hloubky až 600 metrů a může nést řadu senzorů, včetně kamerového systému pro slabé osvětlení a sonaru. REMUS 600 je dlouhý 3,25 metru a má hmotnost 240 kg.

Zdroj: YouTube

Mezi nejznámější letadla, která havarovala v této oblasti Pacifiku, byl „Joltin' Josie the Pacific Pioneer“, první B-29, která vstoupila do oblasti války v Pacifiku přistáním na Saipanu v říjnu 1944. Byla naloženo bombami, když večer 1. dubna 1945, krátce po startu, záhadně vzplanula. Exploze zabila všechny na palubě. V té době se B-29 účastnil mise 51, během níž bylo vysláno 121 bombardérů k útoku na leteckou továrnu Nakajima v Tokiu.

Nalezení letadel je prioritou pro tým výzkumníků, přestože na podvodním hřbitově nemusí být nalezena v nejlepším stavu, protože zprávy o haváriích byly docela jednoznačné v tom, že většina letadel, která se zřítila na zem nebo se zřítila u Tinianu se rozpadla nebo dokonce explodovala.

V současné době je známa pouze poloha jednoho ze sestřelených B-29 a jeho nález byl zcela náhodný. V roce 2016 tým vyšetřoval sonarové anomálie, když narazil na letadlo, které se zdálo být v docela dobrém stavu. Plány prozkoumat místo byly opuštěny kvůli špatnému počasí, ale výzkumníci doufají, že během této expedice vrak řádně prozkoumají.

Zdroj: War History Online, auvac.org


Tagy článku