Američané si cvičně napadli Pearl Harbor ještě před Japonci. Kontradmirálovo hlasité varování však vyznělo do ztracena

Američané si cvičně napadli Pearl Harbor ještě před Japonci. Kontradmirálovo hlasité varování však vyznělo do ztracena
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Letecký pohled na Pearl Harbor
07 / 12 / 2022, 10:00

7. prosince 1941 došlo k napadení americké tichomořské základny Pearl Harbor Japonci. Málo se však ví, že Američané provedli cvičný přepad základny již v roce 1932. Akce měla posloužit jako varování a lepší příprava na možný útok, který skutečně přišel. Jenže varování kontradmirála Harryho E. Yarnella nikdo nebral vážně.

Před 81 lety došlo bez vyhlášení války k napadení americké tichomořské základny Pearl Harbor. Překvapivý útok začal v neděli 7. prosince 1941 a výsledkem útoku pak byly citelné materiální i lidské síly Američanů. 4 bitevní lodě byly potopeny, 4 poškozeny, bylo zničeno skoro 200 letadel a zabito přes 2 000 lidí. Tolik fakta.

Příliš se však nehovoří o cvičném útoku na Pearl Harbor, který proběhl 7. února 1932 pod velením kontradmirála Harryho E. Yarnella. Akce měla simulovat potenciální útok na americkou tichomořskou základnu, vedený ze strany ,,militantního asijského ostrovního státu", který skutečně přišel o 9 let později ze strany rozpínavých Japonců.

Cílem pak bylo otestovat, jak je Pearl Harbor vlastně zranitelný vůči možnému útoku zvenčí, protože Yarnell se domníval, že právě tato základna může být vůči nepřátelskému napadení nepřipravená. Americký kontradmirál považoval již ve 30. letech Japonce za nepřítele a snažil se varovat před jeho akcemi, namířeným proti Američanům.

,,První útok" na Pearl Harbor proběhl také v neděli jako ten skutečný v roce 1941, a byl veden z severovýchodu. Yarnell shromáždil v rámci cvičení letadlové lod USS Lexington a USS Saratoga, torpédoborce a další plavidla. K dispozici měl 152 letounů. Očekávalo se, že ,,útok" měl být veden bitevními loděmi, nicméně Yarnell tato plavidla nakonec nepoužil a místo nasadil zmíněné letadlové lodě.

Pozoruhodných podobností s pozdějším útokem pak bylo mnoho. Již zmíněný simulovaný útok proběhl v neděli, rovněž ráno, stejný den - sedmého, byl simulován i útok na letiště na základně Pearl Harbor, aby se obránci nemohli střetnout s útočníkem ve vzduchu, což Japonci o devět let později rovněž udělali.

Simulovaný útok odhalil, že Pearl Harbor je skutečně zranitelný vůči vnějšímu napadení, respektive námořně-vzdušnému útoku, což se také snažil Yarnell říct svým nadřízeným. Nicméně ti kontradmirála nebrali vážně a snažili se výsledek simulovaného útoku spíše bagatelizovat. Dostatečně výmluvným v tomto směru pak bylo tvrzení námořních špiček, že nedělní ráno je přece pro podobný útok ,,nevhodné".

A co více, zprávy o cvičení, o němž hojně referoval tehdejší americký tisk, neunikly ani zvědavým uším pozdějšího nepřítele - Japonců. S jeho průběhem a výsledky tak měli možnost se docela podrobně seznámit námořní důstojníci na japonském konzulátu na havajském ostrově Oahu.

Další vývoj nicméně jasně ukázal, jak se Yarnellovi nadřízení mýlili, protože japonský útok v zesílené podobě kopíroval americké cvičení v roce 1932, a názorně ukázal, jak byla tichomořská základna na útok nepřipravená. Výsledek podle toho také dopadl.


Zdroj: We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace