Americká atomová Annie umístěná v Německu měla chladit horké hlavy sovětských jestřábů

Americká atomová Annie umístěná v Německu měla chladit horké hlavy sovětských jestřábů
Autor fotografie: US Army (CC BY 2.0)|Popisek: Atomové dělo na střelnici
17 / 08 / 2022, 10:00

Atomic Annie umístěné v Evropě i Jižní Koreji držely na uzdě sovětské jestřáby do doby, než byla tato obrovská děla nahrazena taktickými jadernými zbraněmi.

Atomové dělo M65 navrhl Robert Schwartz v Picatinny Arsenal, americkém vojenském výzkumném a výrobním zařízení v New Jersey.

Prototyp děla měl ráži 240 mm, sériové kusy pak měly ráži 280 mm. Projekt byl následně schválen Pentagonem díky intervenci Samuela Feltmana, šéfa balistické sekce oddělení výzkumu a vývoje ministerstva obrany.

25. května 1953 v 8:30 otřásl nevadskou střelnicí atomový výbuch. Projektil o síle 15 kt TNT vystřelilo mobilní dělo M65 ráže 280 milimetrů na vzdálenost 7 mil.

Celkem bylo vyrobeno ve Spojených státech 20 atomových děl s přezdívkou Atomic Annie, naštěstí žádné z nich nebylo použito v boji. Dělo vážilo 47 tun a každý kus stál americkou armádu 800 000 dolarů. O převoz tohoto monstra se staraly dva vozy, jeden tažný a druhý tlačný, systém měl teroreticky dosáhnout rychlosti 35 mil v hodině. Uvedení do stavu schopného střelby trvalo pouhých 15 minut. Děla byla nasazena jak v Evropě, tak v Koreji, kde jejich pouhá přítomnost chladila komunistické hlavy. Atomic Annie tedy držely na uzdě sovětské jestřáby do doby, než byla tato obrovská děla nahrazena taktickými jadernými zbraněmi.

Vzhledem k rychlému vývoji raket schopných nést jaderné zbraně "atomová Annie" rychle zastarala, ale v arzenálu US Army zůstala až do roku 1963. Minimálně 8 děl z původních 20 se zachovalo, a je možné je nalézt na území po celých Spojených státech.

Zdroj: Guns.com

Tagy článku