Americká atomová Annie umístěná v Německu měla chladit horké hlavy sovětských jestřábů
foto: US Army (CC BY 2.0)/Atomové dělo na střelnici
Atomic Annie umístěné v Evropě i Jižní Koreji držely na uzdě sovětské jestřáby do doby, než byla tato obrovská děla nahrazena taktickými jadernými zbraněmi.
Atomové dělo M65 navrhl Robert Schwartz v Picatinny Arsenal, americkém vojenském výzkumném a výrobním zařízení v New Jersey.
Prototyp děla měl ráži 240 mm, sériové kusy pak měly ráži 280 mm. Projekt byl následně schválen Pentagonem díky intervenci Samuela Feltmana, šéfa balistické sekce oddělení výzkumu a vývoje ministerstva obrany.
Psali jsme
Dělo s hlavní o průměru 50cm mělo bořit zdi hradů. Mistrovské dílo mistra puškaře Jehana Cambiera si objednal vévoda burgundský v roce...
25. května 1953 v 8:30 otřásl nevadskou střelnicí atomový výbuch. Projektil o síle 15 kt TNT vystřelilo mobilní dělo M65 ráže 280 milimetrů na vzdálenost 7 mil.
Celkem bylo vyrobeno ve Spojených státech 20 atomových děl s přezdívkou Atomic Annie, naštěstí žádné z nich nebylo použito v boji. Dělo vážilo 47 tun a každý kus stál americkou armádu 800 000 dolarů. O převoz tohoto monstra se staraly dva vozy, jeden tažný a druhý tlačný, systém měl teroreticky dosáhnout rychlosti 35 mil v hodině. Uvedení do stavu schopného střelby trvalo pouhých 15 minut. Děla byla nasazena jak v Evropě, tak v Koreji, kde jejich pouhá přítomnost chladila komunistické hlavy. Atomic Annie tedy držely na uzdě sovětské jestřáby do doby, než byla tato obrovská děla nahrazena taktickými jadernými zbraněmi.
Psali jsme
Studená válka probíhala na všech frontách, politických, ekonomických i vojenských, na moři, ve vzduchu i na zemi. Stejně jako...
Vzhledem k rychlému vývoji raket schopných nést jaderné zbraně "atomová Annie" rychle zastarala, ale v arzenálu US Army zůstala až do roku 1963. Minimálně 8 děl z původních 20 se zachovalo, a je možné je nalézt na území po celých Spojených státech.
Zdroj: Guns.com
Tagy