Americké bitevní lodě – dreadnoughty II. (1911-1948)

Americké bitevní lodě – dreadnoughty II. (1911-1948)
03 / 04 / 2019, 10:00

V úvodním článku věnovaném bitevním lodím amerického námořnictva jsme se věnovali pre-dreadnoughtům a prvním dreadnoughtům, jež byly vyřazeny ze služby do roku 1922, tedy před nebo v důsledku omezující Washingtonské námořní dohody. Pokračovat budeme třemi třídami bitevní lodí uvedených do služby ještě před první světovou válkou. Jde o dreadnoughty tříd Florida, Wyoming a New York. Florida bude vyřazena již v roce 1931. Texas, loď třídy New York, bude vyřazen v roce 1948.

Lodě třídy Florida vstupují do služby ještě před první světovou válkou (v roce 1911) a byly velmi podobné předchozí třídě Delaware. Nesly deset 305mm a šestnáct 127mm děl a dosahovaly plného výtlaku 23400 tun. Obě se účastnily první světové války. BB-30 Florida v řadách britské Grand Fleet, BB-31 Utah doprovázel konvoje v Atlantském oceánu. Na rozdíl od starších lodí byly v roce 1922 zachovány ve stavu, a výrazně modernizovány. Osudnou jim však bude Londýnská námořní dohoda z roku 1930. Obě budou demilitarizovány, Florida vyřazena a rozebrána, a Utah překlasifikován na cílovou a poté cvičnou loď. Bude potopen Japonci v Pearl Harboru 7. prosince 1941.

V září 1912 vstupují do služby lodě BB-32 Wyoming a BB-33 Arkansas. Poslední bitevní lodě amerického námořnictva nesoucí 305mm děla. Jejich počet byl zvýšen na dvanáct v šesti věžích. Lodě měly oproti předchozí třídě také posílené pancéřování a protitorpédovou přepážku, a plný výtlak vzrostl na 27680 tun. Během první světové války byly obě nasazeny k posílení britské Grand Fleet, a ve 20. letech prošly modernizací spočívající mj. v instalaci protiletadlové výzbroje. Wyoming doslouží po roce 1930 jako cvičná loď se specializací na protiletadlovou obranu; Arkansas zůstane ve službě a během druhé světové války bude sloužit při doprovodu atlantských konvojů a při podpoře vylodění (od Normandie po Okinawu). Doslouží při nukleárních testech v rámci operace Crossroads a v roce 1947 bude rozebrán.

První třídou amerických bitevních lodí vyzbrojenou 356mm děly byla třída New York. BB-34 New York a BB-35 Texas vstupují do služby těsně před vypuknutím první světové války, v květnu a v březnu 1914 (proto je také třída někdy označována jako Texas). Lodě  s plným výtlakem 28822 tun nesly v pěti věžích deset 14palcových děl i silnou sekundární výzbroj v podobě 21 děl ráže 127 mm. Obě lodě byly během první světové války nasazené pod britským vrchním velením. New Yorku se během války mělo podařit potopení německé ponorky. Na počátku druhé světové války již byly zastaralé, ale stále v aktivní službě, a sloužily při podpoře vyloďovacích operací. New York byl vystaven účinkům jaderných zbraní během operace Crossroads a po jejich vyhodnocení potopen. Texas je dodnes v San Jacintu přístupný jako muzeum.

"Hodiny" na stěžních bitevních lodí nebyly hodiny, ale indikátory vzdálenosti cíle, na který vedla loď palbu. Ostatní lodě linie tím získávaly další pomocný údaj pro zaměřování vlastních děl.

Následovala první ze tříd označovaných jako bitevní lodě standardního typu (Standard-type battleships), což bylo 12 bitevních lodí pěti následujícíh tříd objednaných v letech 1911-1916 a uvedených do služby v letech 1916-1923. Těm se budeme věnovat ve třetí části.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace