Americký důstojník se nechal uplatit placeným sexem

Americký důstojník se nechal uplatit placeným sexem
Autor fotografie: archiv Petra Blahuše
26 / 03 / 2018, 20:00

Ani příslušníkům těch údajně nejlepších ozbrojených sil na světě se nevyhnou korupční skandály. Přesně před rokem poslal soud na skoro čtyři roky do vězení námořního kapitána, zástupce ředitele 7. (pacifické) flotily s českými kořeny Daniela Duseka, v jedné z nejhorších korupčních afér v celé historii amerického námořnictva. Za své podplacení si nechával platit mimo jiné luxusními prostitutkami.

Kapitána Daniela Duseka (49) poslal federální soud za mříže na 46 měsíců. Korupčník musí navíc zaplatit pokutu 70000 dolarů (asi 1,7 miliónu Kč) a vrátit US Navy dalších 30 000 dolarů (asi 730000 Kč). Podle agentury AFP si tento nejvýše postavený důstojník amerického vojenského námořnictva figurujícího v korupční aféře kolem zvýhodňování jednoho z dodavatelů 7. flotily platit nejen penězi, ale také pobytem v lázních, zájezdy na exotická místa, luxusními dárky a dokonce prostitutkami.

Kapitán Dusek se v rámci dohody se soudem přiznal k vině, že se jako velitel lodí Bonhomme Richard a Essex a později jako zástupce ředitele 7. flotily nechával uplácet malajsijským podnikatelem Leonardem Francisem. Sám Dusek se před soudem kál a sypal si popel na hlavu, že si sám nikdy neodpustí. „Vina bude v mém srdci do konce mého života," zapřisáhal se soudu.

psali jsme: Elitní vojenská škola má problém: Poručice popsala sexuální zvrácenosti v kurzu

V jedné z nejhorších korupčních afér v amerických ozbrojených silách jde o obrovské sumy, které se točily kolem Francisovy firmy Glenn Defense Marine Asia, sídlící v Singapuru, jenž desítky let poskytovala přístavní služby americkým lodím. Jen v jednom pětiletém kontraktu uzavřeném v červenci 2011 firma získala kšeft v hodnotě 200 miliónů dolarů. Výdaje singapurské firmy s malajsijským majitelem na úplatky Američanům se pohybovaly v řádu stovek tisíc dolarů. „Dusek je naše zlaté eso, abychom se dostali k velkým penězům,“ napsal Francis do emailu, který FBI zajistil a kterým napomohl ke kapitánově usvědčení. Francis v něm totiž potvrdil, že mu Dusek poskytoval důvěrné a citlivé informace. Singapurský podnikatel byl v roce 2013 zadržen v Kalifornii, a od té doby čeká ve vazbě na rozsudek. Hrozí mu 25 let vězení za to, že námořnictvu svými nadsazenými fakturami způsobil škodu v řádu desítek miliónů dolarů.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: ČTK

Tagy článku