Americký ,,James Bond" se sám znetvořil tak, aby nemohl sloužit Severovietnamcům k propagandě

Americký ,,James Bond&quote; se sám znetvořil tak, aby nemohl sloužit Severovietnamcům k propagandě
Autor: US Navy, volně k použití|Popisek: James Bond Stockdale
15 / 08 / 2021, 16:30

James Bond Stockdale měl vskutku zajímavý příběh. Padl do rukou Severovietnamců, kteří ho chtěli použít veřejně ke své propagandě. To však Stockdale rázně odmítl a raději sám sebe ,,znetvořil", aby jej jeho věznitelé nemohli propagandisticky zneužít. Stockdale byl americkým nejvyšším námořním důstojníkem, kterého Severovietnamci drželi v zajetí.

Stockdale, který si ,,vypůjčil" jméno slavného britského agenta, se narodil v roce 1923. Později úspěšně složí závěrečné zkoušky na námořní akademii a jeho první štací byla minolovka USS Carmick, poté se přesunul na torpédoborec USS Thompson, následoval USS Charles H. Roan a USS Deming. To vše stihl do konce 40. let.

Další Stockdaleovy kroky mířily do Texasu, kde se začal učit námořním pilotem. V 50. letech si Stockdale také rozšířil vzdělání na prestižní Stanfordově univerzitě.

V roce 1964 přišel ostrý test v akci, která vešla do historie jako incident v Tonkinském zálivu. Jednalo se o dva střety mezi Američany a Severovietnamci. 2. srpna 1964 americký torpédoborec USS Maddox (DD-731) s podporou letectva zaútočil na tři hlídkující severovietnamské torpédovými čluny, přičemž jeden byl potopen a jeden těžce poškozen.

Do střetnutí zasáhly i čtyři letouny F-8 Crusader amerického námořnictva, přičemž jeden z nich byl lehce poškozen. Při incidentu zemřeli 4 severovietnamští námořníci a 6 jich bylo zraněno. Na americké straně nebyly žádné ztráty. Stockdale během incidentu velel vzdušným útokům z letadlové lodi USS Ticonderoga.

V roce 1965 letěl Stockdale z letadlové lodi USS Oriskany na misi ve svém letounu A-4 Skyhawk, ale byl sestřelen severovietnamskou palbou. Stockdale stačil seskočit s padákem a ocitl se v malé odlehlé vesnici. Vyhráno však neměl, přesně naopak. Zmocnili se jej Severovietnamci, kteří ho zbili a posléze zajali.

Později se pilot ocitl v nechvalně známém vězení Hoa Lo, přezdívaném jako Hanojský Hilton. Tam byl brutálně mučen a odepírána mu byla i lékařská péče. Severovietnamci zajali vysokého námořního důstojníka a tento fakt chtěli patřičně propagandisticky využít. Stockdalea plánovali ,,ukázat" veřejnosti na přehlídce.

To však za žádnou cenu nechtěl Stockdale dopustit, a tak se sám hodlal ,,poškodit", když použil žiletku, aby si rozřízl kůži na temeni, pak si také sám krvavě ,,znetvořil" obličej k nepoznání. Stockdale byl po tomto aktu, kdy mu měl na opuchlém obličeji výrazné krvavé šrámy pro Severovietnamce a jejich propagandu opravdu nepoužitelný. A měl také štěstí, že všechny útrapy během svého věznění přežil a mohl se v rámci operace Homecoming vrátit domů.

Za své činy byl vyznamenán Medailí cti zejména za nezlomnost, kterou ukázal v krutých podmínkách Hanojského Hiltonu. Nicméně se k létání už nevrátil vzhledem ke zraněním, která předtím utržil ve vietnamském vězení. Z námořnictva Stockdale odchází v roce 1979, když působí ještě krátce jako šéf Námořní válečné akademie v Newportu. Zemřel v roce 2005 ve věku 81 let.

 

Zdroj: We Are The Mighty, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace