Americký Kongres a cesta kapitána Symmese do středu Země

Americký Kongres a cesta kapitána Symmese do středu Země
Autor: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
15 / 01 / 2021, 10:00

Píše se rok 1818 a americký pěchotní kapitán plánuje cestu do středu duté Země. Jména snílka, který věří, že se Země skládá z několika pevných koulí s jedním středem, je John Cleese Symmes Jr.

Americký voják a obchodník John Cleves Symmes (1779-1829), postava dlouho skrytá v mlze historie, si užila svůj okamžik slávy 10. dubna 1818. V ten den poslal poštou ze St. Louis v Missourii 500 výtisků kontroverzního pamfletu, ve kterém prohlašuje, že vnitřní prostor Země je dutý, obyvatelný a přístupný lidem. Symmes navazoval na teorii anglického astronoma Edmonda Halleye, který v roce 1662 přišel s teorií o Zemi skládající se z několika skořápek, oddělených od sebe atmosférou.

“Prohlašuji, že Země je dutá a uvnitř obyvatelná, obsahujíce řadu pevných soustředných koulí, jedna v druhé, a že je otevřená na pólech se sklonem 12 nebo 16 stupňů; Obětuji svůj život, na podporu této pravdy a jsem připraven prozkoumat tuto dutinu, pokud mě v tom bude svět podporovat a pomáhat mi. Jno. Cleves Symmes z Ohia, kapitán pěchoty.”

Symmes požádal o podporu své teorie i významné vědce jako sira H. Davyho nebo barona Alexandra de Humboldt. Požadoval sto odvážných společníků, dobře vybavených, aby spolu s ním vyrazili ze Sibiře v podzimním období, se soby a saněmi, kteří by mu pomohli nalézt teplou a bohatou podzemní zemi, oplývající zvěří a plodiinami. Symmes prozíravě připojil ke svému odvolání certifikát potvrzující jeho duševní zdraví. Ale nepomohlo to a Symmes čelil výsměchu nejen vědeckých kruhů.

Vstup do středu Země byl podle něj možný z obou pólů, kam se hodlal vydat s podporou amerického Kongresu. S jeho ideo mu pomáhal starosta města Hamilton v Ohiu, jeho zeť James McBride. A v roce 1823 to vypadá velice nadějně, když se McBrideovi podaří dostat do Kongresu návrh na financování této cesty. Fantastická výprava zaujala i amerického prezidenta Johna Quincy Adamse, ale než mohlo k cestě za hledáním cesty do středu země dojít, John Cleves Symmes roku 1829 zemřel a s ním skončil i jeho sen.

Slavná kniha francouzského spisovatele Julese Verna Cesta do středu Země vychází v roce 1864, 35 let po smrti amerického kapitána, který se chtěl do středu Země vydat.

 

Zdroj: branchcollective.org, HomePages.uc.edu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace