Americký letoun Bell X-5: Inspiroval se nacistickým strojem. Testování poznamenala tragédie

Americký letoun Bell X-5: Inspiroval se nacistickým strojem. Testování poznamenala tragédie
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bell X-5
26 / 03 / 2023, 10:00

Bell X-5 představoval první letoun s geometrií křídel měnitelnou za letu. Jako vzor mu posloužil německý víceúčelový stíhač a výzkumný stroj Messerschmitt P.1110.

Vedoucí činitelé amerického letectva chtěli získat z budoucího letounu informace o nosných plochách s měnitelnou geometrií. Nový letoun svůj účel později splnil. Na druhé straně se mělo jednat o stroj s relativně nízkými pořizovacími náklady. Američané konstrukcí letounu navázali na německý víceúčelový stíhač a výzkumný stroj Messerschmitt P.1110, který disponoval měnitelnou geometrií křídel. V rámci tohoto projektu však vznikl pouze jeden prototyp.

Messerschmitt P.1110 Němcům ukořistili právě Američané, jež v dubnu 1945 těsně před dokončením (hotov byl asi z 80%) stroje obsadili továrnu Messerschmitt v Oberammergau. Prototyp, který byl ukryt v tunelu, pak Američané převezli do své vlasti a podrobili jej rozsáhlým testům.

Na tomto základě pak vznikl projekt experimentálního amerického letounu X-5, jenž byl odvozen právě z Messerschmittu P.1110, nicméně byl schopen měnit úhel křídla i ve vzduchu. Z německého vzoru převzal americký i design, a tak jsou si oba stroje poměrně podobné.

Na letounu se začalo pracovat na přelomu 40. a 50. let, poprvé vzlétl X-5 20. června 1951. Celkem vznikly dva prototypy. Délka letounu činila 10,16 m, výška 3,6 m , rozpětí 9,3 m. Stroj poháněl jeden proudový motor Allison J35-AS-17, maximální rychlost činila 1 134 km/h a dolet 1 207 km.

Druhý z prototypů se 13. října 1953 se zřítil, když pilot Captain Ray Popson nehodu nepřežil, zatímco druhý zůstal v provozu do roku 1955. Poslední let letounu se pak uskutečnil 25. října 1955. Prototyp se zachoval a v roce 1958 jej převzalo Národní muzeum letectva Spojených států amerických. Je vystaven na Wright-Pattersonově letecké základně.

Nashromážděná data z programu X-5 pak posloužila ve vývoji dalších letounů s měnitelnou geometrií křídla, například F-14 Tomcat či F-111 Aardvark. F-111 vstoupil ho historie jako první sériově vyráběny stroj s měnitelnou geometrií křídel.

Zdroj: militaryfactory.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.