Americký major Japonce padajícího ze sestřeleného letounu nejen ušetřil, ještě mu hodil záchrannou vestu

Americký major Japonce padajícího ze sestřeleného letounu nejen ušetřil, ještě mu hodil záchrannou vestu
Autor: US Navy, Wikimedia Commons|Popisek: Padající japonský pilot
03 / 01 / 2022, 18:00

Americký major William D. Dunham mohl sestřelit Japonce, který vyskočil padákem ze zasaženého letounu, ale neudělal to, i když Japonci toto běžně dělali Američanům.

William Dunham patřil k výrazným postavám americké válečné historie. Zapsal se do ní jako velmi schopný pilot a letecké eso, které létalo na strojích P-47 Thunderbolt a P-51 Mustang během druhé světové války.

Dunham se narodil v roce 1920 v Takomě ve státě Washington. Vystudoval střední školu v Idahu, jakož i univerzitu. Jeho kroky dále směřovaly k letectvu, kde našel své uplatnění. Absolvoval letecký výcvik v Santa Monice a později byl mladík přidělen k 53. stíhací skupině, působil rovněž jako testovací pilot. V lednu 1943 Dunhama jeho nadřízení přidělili k 342. stíhací peruti v Austrálii a Novém Zélandu.

I když si vedl ve vzduchu více než zdatně, v roce 1944 při jedné misi ušetřil Japonce, který se snášel padákem z předtím sestřeleného letounu Dunhamem. Jak se vše seběhlo? Ve zmíněném roce plnil Dunham misi nad Filipínským mořem, kde probíhaly letecké bitvy mezi Japonci a Američany. Dunham zde znovu prokázal své schopnosti a sestřelil japonskou stíhačku Nakadžima Ki-43. Její pilot se přirozeně snažil ze stroje, odsouzeného ke zkáze, dostat pryč a použil padák.

Japonec tak byl na mušce Dunhama a mohl ho kdykoliv dorazit. A důvody k tomu jistě měl. Japonci totiž nezřídka sestřelovali své nepřátele, kteří ze svých strojů vyskakovali na padáku, a tak měl Dunham možnost, jak to oplatit ve stylu ,,oko za oko". Ale Američan volil v tomto případě akt milosrdenství a Japonce nesestřelil, i když to samozřejmě udělat mohl. Nejenže nepřítele nesposlal do věčných lovišť, ale nadto mu hodil ,,na cestu" záchrannou vestu. Nevíme ovšem, jestli Japonec i přesto přežil a zachránil se.

Když se Dunhama později ptali, proč Japonce nesestřelil, odpověděl úspěšný pilot, že se jednalo o ,,zásah shůry", jako by Bůh položil ruku na jeho rameno. Tento moment, který jej zapsal do historie, nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Dunham pak pokračoval ve své úspěšné válečné kariéře a byla mu udělena řada prestižních vyznamenání jako například Kříž za vynikající službu či Záslužná legie. Dunham setrval u letectva do roku 1970, kdy odcházel s hodností brigádního generála. Zemřel v roce 1990 v 70 letech.


Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace