Americký pilot zaútočil na největší bitevní loď světa lahví od Coca Coly

Americký pilot zaútočil na největší bitevní loď světa lahví od Coca Coly
Popisek: Útok Coca Colou
10 / 11 / 2019, 10:00

Lt. Thomas J. Lupo byl americký pilot, který se zúčastnil Bitvy v zálivu Leyte, jež se odehrávala 23. až 26. října 1944 u Filipín. Největší námořní bitvy druhé světové války se zúčastnily desítky letadlových a bitevních lodí, stovky torpédoborců a téměř 2000 letadel.

Bitvy se na americké straně zúčastnily například bitevní lodě Iowa, New Jersey, Alabama, Washington a další. Na japonské největší bitevní lodě světa IJN Yamato a Musashii, dále Nagato, Kongó, Fusó…

Thomas J. Lupo se se svým Grummanem TBF Avenger zúčastnil 25. října u Samaru se stovkami dalších pilotů strojů F4F Wildcat a Avenger. Yamato se se svou sestrou Musashi plavila ve Středním svazu viceadmirála Takeo Kurity a právě tyto lodě se staly terčem mnoha útoků Američanů.

První vlna zaútočila v 10:27 a tvořilo ji 9 střemhlavých bombardérů Curtiss SB2C Helldiver z letadlové lodi Intrepid.

Několik dalších vln strojů z letadlových lodí Intrepid, Essex a Lexington zasáhlo Musaši přibližně 17 pumami, až 19 torpédy Bliss-Leavitt Mark 13 a dalších 18 pum jen těsně minulo. V 19:25 téhož dne se Musaši převrhla a potopila. Zemřelo při tom více jak 1 000 členů posádky. Celkem 1376 lidí vylovily z vody torpédoborce Kijošimo a Šimakaze. Tato bitva byla jedinou akcí, ve které Musaši střílela speciálními protiletadlovými granáty „san-šiki“, vyvinutými pro děla hlavní ráže 460 mm.

Yamato byla v té době vlajkovou lodí admirála Kurity a americké letouny se snažily potopit i ji, když Střední svaz japonského loďstva slabší o potopenou Musashi a několik křižníků dorazil k ostrovu Samar. Američtí piloti zuřivě nalétávali na gigantickou bitevní loď i poté, co jim došly bomby. Jeden z pilotů otevřel kokpit a střílel na můstek Yamata ze svého revolveru.

Thomas, který vzlétl z lodi USS Fanshaw Bay, nalétl na japonskou bitevní loď několikrát, a když jeho letadlu došlo regulérní střelivo a bomby, zcela frustrovaný provedl ještě několik náletů a házel na bitevní loď předměty ze své kabiny. Útok lahvemi od Coca Coly ale patrně Yamato nijak nepoznamenal a ta svou sesterskou loď Musashi přežila o téměř pět měsíců.

Thomas J. Lupo za svou kariéru během druhé světové války obdržel vyznamenání jako Purpurové srdce a mnoho dalších.

 

Zdroj: HistoryNet

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace