Americký senátor navrhoval před 54 lety shození atomovek na severní Vietnam. Skončil neslavně

Americký senátor navrhoval před 54 lety shození atomovek na severní Vietnam. Skončil neslavně
28 / 05 / 2018, 10:00

Americký senátor Barry Goldwater přišel v roce 1964 během interview se značně kontroverzním návrhem, jak řešit situaci v začínající vietnamské válce.

V roce 1964 navrhoval americký senátor a kandidát na prezidenta po zavraždeném Johnu F. Kennedymu Barry Goldwater, že by se mohly použít atomové bomby na severní Vietnam, aby došlo ke zničení infrastruktury, především mostů a železnic a znemožněno, aby Čína zásobovala Vietnam v začínající vietnamské válce. 

psali jsme: Americké říční monitory z Vietnamské války

Jeho návrh však sklidil pobouření a poměrně drsnou kritiku od Demokratů, kteří jej vykreslili jako válečného štváče. Překvapený senátor, který takovou kritiku nečekal, se pak snažil své původní tvrzení bagatelizovat s tím, že vlastně neobhajoval použití atomových bomb, ale že jen opakoval návrh některých představitelů vojenských kruhů.

související: Horší než vietnamská válka. Tak popisuje pasažér chování letištní policie, která ho násilně vyvlekli z letadla

To mu však na veřejnosti a u ,,svých" Republikánů nepomohlo. Naopak si získal přízvisko extremisty, který se této nálepky již nezbavil. Vzhledem k tomu, že v této době probíhala volba příštího amerického prezidenta, jeho oponent a kandidát Demokratů Lyndon B. Johnson této Goldwaterovy rétoriky plně využil ve svůj prospěch.

psali jsme: Před 50 lety se odehrál masakr v My Lai. Američtí vojáci zavraždili stovky vietnamských civilistů včetně dětí

Ve volbě pak Johnson Goldwatera porazil poměrem 61:39 a ,,válečný štváč" Goldwater tak doplatil na svou militantně orientovanou rétoriku v propukající vietnamské válce.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku