Americký tank s jaderným pohonem Chrysler TV-8

Americký tank s jaderným pohonem Chrysler TV-8
Popisek: Chrysler TV-8
13 / 04 / 2019, 13:00

Tank na jaderný pohon - velký sen generálů obou velmocí během studené války. Jaderné reaktory byly už v ponorkách, hladinových plavidlech a na řadě tak byla letadla a tanky. Neomezený akční rádius a možnost prakticky nepřetržitého provozu byly velkým lákadlem.

V USA byly postupně vytvořeny konstrukční návrhy tanků poháněných přímo malým reaktorem. Jednalo se o studie s označením TV-1, Rex R-32, TV-8. Nejdále, až k maketě ve skutečné velikosti se dostal tank firmy Chrysler s označením TV-8.

Psali jsme: Americký a sovětský sen o bombardérech poháněných atomovou energií

Střední tank měl být schopen i obojživelných operací, jeho váha dosahovala 25 tun, kdy věž a podvozek byly od sebe oddělitelné, což mělo usnadnit přepravu stroje vzduchem. Věž, která obsahovala motor, dělo se zásobou munice a posádku se na celkové hmotnosti podílela 15 tunami. Zvláštností této věže bylo mimo jiné i to, že díky svému tvaru a objemu měla být vztlakovým tělesem pro obojživelné perace.

Chrysler TV-8

Tank měl být vyzbrojen dělem T208 ráže 90mm s municí uloženou v zadní části věže a 3 kulomety.

Psali jsme: První jaderná válečná loď světa USS Long Beach

U Chrysleru nejprve počítali se spalovacím motorem o výkonu 300 PS, později s plynovou či parní turbínou, až nakonec se ve věži měl umístit malý jaderný reaktor. Ten ale nebylo možné od posádky odstínit - šlo o technicky neproveditelnou překážku, protože v letadle Convair B-36 byla pětičlenná posádka od reaktoru odstíněna dvanáctitunovým olovo-pryžovým štítem a něco takového prostě do tanku nešlo dát.

Zůstalo tedy pouze u makety tanku a na skutečný jaderný tank se musí dále čekat.

Zdroj: WarHistory Online

Tagy článku