Jak americký torpédoborec odpálil torpédo na bitevní loď s prezidentem Rooseveltem

Jak americký torpédoborec odpálil torpédo na bitevní loď s prezidentem Rooseveltem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Potápějící se USS William D. Porter
01 / 12 / 2021, 10:00

Od listopadu 1943 až do svého potopení v červnu 1945 se americký torpédoborec William D. Porter často setkával s vtipným pozdravem: „Nestřílejte, jsme republikáni!“ když vplul do přístavu nebo se připojil k jiným válečným lodím.

Torpédoborec, familiárně přezdívaný „Willie Dee“, 14. listopadu 1943 odpálil během protiletadlového cvičení ostré torpédo na bitevní loď USS Iowa, která v té době vezla na palubě amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, spolu s ministrem zahraničí Cordellem Hullem a většinou nejvýše postavených členů americké armády za druhé světové války. Mířili na konference „Velké trojky“ v Káhiře a Teheránu.

Ten den se USS Iowa a další 3 lodě včetně Willie Dee nacházely východně od Bermud, když Roosevelt nařídil otestovat obranu Iowy pro případ, že by se dostala pod letecký útok. Posádka Iowy vypustila meteorologické balóny k simulaci protiletadlových cílů a vypálila přes 100 nábojů. Kapitán Walter, který velel Williamu D. Porterovi, se chtěl zapojit do cvičení a poslal své muže na jejich bitevní pozice.

Posádka Willieho Dee začala střílet na ztracené balony Iowy, které se dostaly k jejich lodi. Dole na lafetách torpéd se posádka připravovala na cvičné výstřely na Iowu, která byla 6 000 yardů daleko. Během cvičení byly z torpéd odstraněny roznětky nebo malé výbušné nálože, ale jeden z mužů obsluhy jménem Lawton Dawson zapomněl odstranit roznětku z jednoho torpéda. Právě když torpédový důstojník nařídil falešný palebný příkaz, úspěšně vyzbrojené a vypuštěné torpédo zamířilo přímo k Iowě.

Dalších 5 minut vládl na torpédoborci nefalšovaný chaos, kdy se zmatená posádka snažila kontaktovat Iowu, a upozornit ji na torpédo směřující k ní. Byl to velký problém, protože lodě musely dodržovat přísné rádiové ticho. Loď tedy signalizovala pomocí světelných signálů. Nedařilo se a tak torpédoborec porušil radiové ticho a upozornil bitevní loď na blížící se ostré torpédo.

Prezident Roosevelt se měl setkat se Stalinem a Churchillem. Kdyby torpédoborec W. D. Porter úspěšně zasáhl Iowu, světové dějiny by mohly být zcela jiné. Naštěstí varování z paluby nešťastného torpédoborce W.D. Porter umožnilo obrovské bitevní lodi vyhnout se torpédu a historické události se udály tak, jak je známe.

Zpráva o torpédu mířícímu k bitevní lodi se dostala k prezidentu Rooseveltovi, který ho chtěl vidět a požádal, aby byl jeho invalidní vozík posunut blíže k zábradlí. USS Iowa zahájila úhybné manévry, ale všechny své zbraně nasměrovala na Williama D. Portera, protože se někteří domnívali, že W. D. Porter byl nějakým způsobem součástí spiknutí s cílem zabít amerického prezidenta. Během několika okamžiků po varování došlo za bitevní lodí k explozi. Torpédo se odpálilo díky zvýšenému pohybu vody vyvolanému zvýšenou rychlostí lodi s americkým prezidentem na palubě.

Krizová situace skončila a skončily i některé vojenské kariéry. Poslední slova kapitána Waltera směrem k posádce Iowy byla odpověď na otázku o původu torpéda. Jeho odpověď byla stručná: ,,My jsme to udělali." Krátce nato byl kapitán torpédoborce a posádka zatčeni a posláni na Bermudy k soudu. Bylo to poprvé v historii amerického námořnictva, kdy byla zatčena celá loď a její posádka. William D. Porter byl na Bermudách, kde zakotvil obklíčen námořní pěchotou a několik dní zadržován, zatímco se vyšetřovatelé pokoušeli na uzavřeném zasedání zjistit, co se stalo.

Výsledek vyšetřování ukázal, že incidenty byly označeny jako neuvěřitelný souhrn nešťastných okolností, ale stejně se kapitán Walter s několika důstojníky a námořníky torpédoborce William D. Porter ocitli na pevnině.

10. června 1945 se nešťastná loď potkala se svým osudem u japonské Okinawy, kam byla na konci války převelena a kde sestřelila několik nepřátelských letadel, ale také 3 americká. Osudným jí byl zásah japonského kamikadze. Jako zázrakem při potopení lodi nikdo nezahynul. Bylo to skoro jakoby se loď, která měla takovou smůlu, rozhodla nechat svou posádku žít.

Zdroj: Militaryjavagroup.com, taskandpurpose.com

Tagy článku