foto: Wikipedia/Charles Carpenter
Charles Carpenter, původně učitel historie, sloužil za druhé světové války jako pozorovací pilot. Protože si chtěl vždy zabojovat, vylepšil si svůj letoun o tři bazuky.
Z historika válečným letcem
Charles Carpenter možná na někoho může působit jako zjevení, ale v pozitivním slova smyslu. Cesta do války vedla každopádně přes pořádně klikatou cestu. Rodák z Illinois totiž vystudoval historii na univerzitě v Kentucky a dějiny posléze učil na střední škole.
Psali jsme
Bombardovací ofenzívy spojenců během druhé světové války zaměřené na strategické cíle v Německu a Japonsku způsobily masivní civilní ztráty....
Vše ovšem změnila druhá světová válka a angažmá USA v ní po útoku na tichomořskou základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941. Carpenter se rozhodl připojit k armádě hned v roce 1942 a jeho další kroky směřovaly k tomu stát se pilotem. Poté, co absolvoval nezbytnou leteckou průpravu, plnil roli pozorovacího pilota na stroji L-4 Grasshopper. Pro Carpentera to bylo v tu chvíli zklamáním, protože se chtěl stát leteckým esem a místo toho dostal stroj, který neměl zbraně, nebyl ani komfortní a byl poměrně hodně zranitelný.
,,Útočit, útočit a poté znovu útočit"
V roce 1944 byl Carpenter vyslán do Francie, kde plnil zejména průzkumné úkoly. A právě v předposledním válečném roce se inspiroval několika svými kolegy, kteří si také na stroje L-4 Grasshoper připevnili bazuky. Carpenter udělal to samé a připevnil na svůj letoun tři takové protitankové zbraně, aby si alespoň splnil přání si ve válce zabojovat. To však představovalo poněkud větší riziko, protože Carpenterův letoun už byl i tak přetížený.
Nicméně i přes někdy riskantní formy útoku na nepřítele Carpenter přispěl svým dílem ve válečných operacích. Zejména pak pomohl v důležité bitvě o Arracourt v Lotrinsku září 1944. Mimochodem tato partie války byla až do bitvy v Ardenách největší bitvou amerických tankových sil v Evropě.
Jak se později ukázalo, Carpenter vynikal v přesnosti střelby. Carpenterovi se během bitvy o Arracourt podařilo svým ,,vylepšeným" pozorovacím letounem zlikvidovat 4 německé tanky a jedno obrněné vozidlo. Později se svěřil v jednom rozhovoru, že jeho heslem bylo ,,útočit, útočit a poté znovu útočit". Na konto si potom Carpenter připsal ještě 2 zničené německé tanky, podařilo se mu ,,znehybnit" i řadu obrněných vozidel. Za své činy dostal několik vyznamenání.
Po skončení války Carpenter těžce onemocněl a armádu opustil. Vrátil ke své původní profesi učitele historie na střední škole v rodné Illinois, kde pracoval až do své smrti v roce 1966. Tento zapomenutý hrdina je pochován na hřbitově v Edgingtonu.
Zdroj: history.com
Tagy