Američtí Češi v Pacifiku - Reid P. Fiala na torpédoborci Remey proti Fusó a Jamaširo (1944)

Američtí Češi v Pacifiku - Reid P. Fiala na torpédoborci Remey proti Fusó a Jamaširo (1944)
11 / 09 / 2019, 10:00

Na velitelském můstku torpédoborce USS Remey (DD-688, třída Fletcher) stál v noci z 24. na 25. října 1944 komandér-poručík Reid Puryear "Pete" Fiala. Remey byl součástí hlídkového oddílu torpédoborců spojeneckých sil pod velením kontradmirála Jesse B. Oldendorfa, jejichž úkolem byla přímá podpora jednotek vyloďujících se na Filipínách. Do zálivu Leyte se pokusil proniknout od jihu průlivem Surigao svaz viceadmirála Nišimury. Torpédoborec Remey vypálil první salvy bitvy, která se do dějin zapíše jako poslední střetnutí linií bitevních lodí, a Reid Fiala odvážně vedeným torpédovým útokem přispěl k japonské porážce, za což obdržel Námořní kříž. Jak jeho jméno napovídá, komandér-poručík Fiala byl českého původu.

Reid Puryear Fiala se narodil 14. ledna 1909 v Brooklynu v New Yorku. Jeho otcem byl Anthony Fiala narozený v roce 1869 v Jersey City, a matkou Mary Clare Puryear. Podle myheritage.cz byl jeho dědem Frank John Fiala narozený v roce 1843. Ten byl synem Jamese (Václava) Fialy a Veroniky Fialové, rozené Sulanské, a je pravděpodobné, že ti přišli do Spojených států kolem roku 1848.

Reid Fiala absolvoval Námořní akademii v Annapolisu v roce 1931 a službu nastoupil na palubě bitevní lodi Pennsylvania (BB-38), a dále pak sloužil na palubách torpédoborců (DD-229 Truxtun, DD-206 Chandler, DD-339 Trever) a před vstupem Spojených států do 2. světové války pak na DD-188 Goldsborough, který byl v roce 1940 reaktivován po 18 letech mimo službu jako AVP-18 (malá zásobovací loď pro létající čluny, "seaplane tender, small") a od srpna 1940 jako AVD-5 (seaplane tender destroyer). O tři roky později, v září 1943, mu bylo již v hodnosti komandér-poručíka svěřeno velení novému torpédoborci třídy Fletcher, DD-688 Remey. Účastnil se s ním operací proti Kwajaleinu, Majuru, Saipanu, Tinianu, Palau, Leyte, Luzonu, Iwo Jimě, Okinawě a námořního bombardování Japonska. Torpédoborec si vysloužil deset bitevních hvězd, a nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v bitvě v průlivu Surigao.

Hlídkový oddíl torpédoborců svazu kontadmirála Oldendorda byl tvořen eskadrou torpédoborců 58 a 108 pod velením kapitána Cowarda, velitele eskadry 58. Byl rozdělen na západní a východní skupinu, které byly vyslány do boků japonského svazu viceadmirála Nišimury tvořeného bitevními loděmi Fusó a Jamaširo, těžkým křižníkem Mogami a čtyřmi torpédoborci 2. torpédové eskadry, a týlovým svazem viceadmirála Šimy s těžkými křižníky Nači a Ašigara a lehkým křižníkem Abukuma, vlajkovou lodí 1. torpédové eskary tvořené sedmi dalšími torpédoborci.

Remey náležel do východní skupiny. Kolem třetí hodiny ranní byl krátce během přibližování k nepříteli osvícen japonskými světlomety a napadem dělostřelbou. Nebyl však zasažen, a krátce nato vypálila východní skupina vedená Remeyem 27 torpéd. Torpédo z USS Melvin zasáhlo bitevní loď Fusó, která se potopila o 40 minut později. Zášlehy hlavní torpédometů opět prozradily americkou pozici a kolem v čele plujícího Remeye začaky dopadat 6palcové granáty ze sekundárních děl japonských bitevní lodí. Torpédoborce kryté kouřem beze ztrát ustoupily a z bezpečné vzdálenosti pak sledovaly dopady salv vlastní bitevní linie do japonské sestavy. Do boje zasáhla linie "starých dam" kontradmirála Oldendorfa, bitevní lodě Mississippi, Maryland, West Virginia, Tennessee, California a "Fialova" Pennsylvania.

Rozkazem z 26. prosince 1944 obdržel Reid Fiala za prokázané hrdinství během této bitvy prezidentem Spojených států udělený Námořní kříž. Ač Fialova torpéda nezasáhla, byla velmi dobře zaměřena a přinutila nepřítele k úhybným manévrům, které jej vystavily dalším spojeneckým silám. Výsledkem bitvy bylo potopení obou japonských bitevních lodí a všech torpédoborců hlavního Nišimurova svazu, kromě Šigure. A poškozený křižník Mogami padne za oběť americkému palubnímu letectvu den po bitvě. Šimovy lodě ustoupily, ale budou potopeny v následujících bojích o Filipíny.

Po válce velel Fiala v hodnosti komandéra krátce torpédoborci DD-861 Harwood (třída Gearing), a později divizi torpédoborců 602, eskadře 15 a během války v Koreji působil jako podnáčelník štábu pro zpravodajskou činnost při vrchním veliteli sil OSN. Ze služby odešel v hodnosti kontradmirála jako velitel námořní základny Long Beach v roce 1959. Žil v jižní Kalifornii a pracoval pro pojišťovnu. Zemřel 29. července 1987 v Los Angeles a je pochován na Arlingtonském národním hřbitově. Se svou ženou Elizabeth Louise (rozenou Grant) měl dvě dcery a syna, a v roce 1987 dvanáct vnoučat a šest pravnoučat.

Torpédoborce třídy Fletcher jsou se 175 do služby zařazenými jednotkami nejpočetnější třídou amerických plavidel této kategorie. Šlo o lodě s plným výtlakem 2500 tun schopné dosáhnout rychlosti 36,5 uzlu, vyzbrojené pěti dvouúčelovými 127mm děly v jednohlavňových věžích, množstvím protiletadlových automatických zbraní, deseti torpédomety ráže 533 mm a vrhači a skluzavkami hlubinných bomb. Poslední byl prodán do šrotu v roce 2011, a sice E-02 Cuitláhuac, což byl USS John Rodgers (DD-983) zakoupený Mexikem v roce 1970. Fialův Remey byl nasazen mj. během Suezské krize a dosloužil v roce 1974 v Atlantském záložním loďstvu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace