Američtí inženýři navrhli gigantickou hybridní bitevní loď pro Sovětský svaz

Američtí inženýři navrhli gigantickou hybridní bitevní loď  pro Sovětský svaz
Autor: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Bitevní loď měla mít děla ráže 406 mm jako USS North Carolina
23 / 05 / 2021, 16:00

Sovětský svaz v období mezi oběma světovými válkami masivně investoval do pozemní armády, o něco méně do letectva a prakticky vůbec do výroby lodí, kdy nebyl schopen navázat na tradici a um carského námořnictva. Velké lodě Stalinovi chyběly.

Na konci 30. let minulého století proto vzniklo několik programů, které měly dodat námořnictvu 15 nových bitevních lodí a šest letadlových během dvou pětiletek. Tyto nové pilíře námořnictva měly být rozděleny do jednotlivých flotil. Úkol už tak příliš složitý pro sovětský průmysl byl zcela zničen útokem dosavadního spojence, nacistického Německa v červnu 1941.

Každopádně právě během 30. let vzniklo několik zajímavých konstrukcí a jedna dokonce vycházela ze spolupráce s USA. V té době totiž americká zahraniční politika neměla s SSSR nejmenší problém, a proto lodní konstruktéři Gibbs a Cox navrhli pro Stalinovo impérium v roce 1937 gigantickou hybridní bitevní loď.

Bylo v plánu nechat postavit kompletní první loď včetně zbraňových systémů v USA a teprve druhou jednotku v Sovětském svazu.

Obrovská loď byla označena jako Projekt 1058.1 a její návrh dala dohromady kancelář z New Yorku, Gibbs & Cox. Bitevní loď o plánovaném výtlaku 73 000 tun měla být alternativně vyzbrojena 8 děly hlavní ráže 457 mm nebo 12 děly ráže 406 mm, sekundární výzbroj mělo tvořit 28 děl ráže 127 mm a 32 ráže 28 mm.

Protože se jednalo o hybridní bitevní loď, byla schopna vypustit až 36 palubních letounů a 4 hydroplány. Na vypuštění těchto strojů byly plánovány dva katapultovací systémy.

Že se jedná o zcela nepraktickou konstrukci nakonec uznal i Sovětský svaz a myšlenku hybridní bitevní lodi opustil. Náklady na její stavbu by byla jako za dvě samostatné lodě, bojová hodnota pochybná a díky velikosti by byla snadným cílem leteckých útoků.

Když v září 1939 Sovětský svaz spolu s Německem napadl Polsko a tyto dva státy taky rozpoutaly 2. světovou válku, ukončila americká firma Gibbs & Cox spolupráci se SSSR a vrátila peníze.

Zdroj: GlobalSecurity.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace