Amputace bez umrtvení, porcování zaživa, zkušební infikování nemocemi. Japonská Jednotka 731 a její nelidské zločiny

Amputace bez umrtvení, porcování zaživa, zkušební infikování nemocemi. Japonská Jednotka 731 a její nelidské zločiny
Autor: X20106301, CC BY-SA 4.0
27 / 06 / 2022, 17:00

Japonská Jednotka 731 se během druhé světové války dopouštěla neuvěřitelně brutálních zločinů, které snesly srovnání s těmi nacistickými.

Je známo, že japonské válečné zločiny si nezadaly s těmi nacistickými. Těžko bychom zřejmě hledali vhodnou paralelu s činností Jednotky 731, tajného vojenského tábora umístěného u Charbinu v severovýchodní Číně, kde Japonci vyvíjeli biologické zbraně. Komplex byl maskován jako instituce, která se zabývá čištěním vody, skutečnost však byla úplně jiná.

Odhlédneme-li od strašných podmínek, v nichž žili zajatci, děly se zde takové krutosti, které v řadě případů předčily i ty nacistické. V táboře docházelo každodenně k pokusům na lidech, stejně jako v nacistických koncentračních táborech. Zajatci zde byli záměrně infikováni nemocemi, jako byl například dýmějový mor, nejrůznějšími pohlavními chorobami - kapavkou či syfilisem.

Na vězních se doslova vyžívali sadističtí dozorci, kteří jim zaživa amputovali končetiny, porcovali je zaživa nebo je vystavovali silnému ozařování. Vězni však byli také pohřbíváni zaživa a byly na nich vykonávané vivisekce - operace bez použití anestezie. Tyto sadistické experimenty stály život nejméně 3 000 Číňanů či Korejců, některé zdroje však uvádějí mnohem vyšší číslo. Nebyli však ušetřeni ani zajatí Rusové, kteří se také stali oběťmi zvrácených pokusů. Sadistickému běsnění neušly ani ženy, které byly ,,pitvány" zaživa.

Na vše dohlížel generálporučík Širó Išii. Ten byl mladým a vzdělaným lékařem, z něhož se však brzy stal fanatický stoupenec císařského Japonska a zároveň jedním z krutých vykonavatelů experimentů na vězních. Ishii rovněž plánoval v březnu 1945 útok biologických zbraní na  americké San Diego. Na konci války, když už Japonsko stálo v bezvýchodné situaci, nechal Ishii vyhodit tábor Jednotky 731 do vzduchu, aby zlikvidoval důkazy o výzkumu na lidech a zvrácených experimentech.

Až v osmdesátých letech se svět dozvěděl, že existovala Jednotka 731, která páchala nelidské krutosti na vězních, ženách i dětech včetně nemluvňat. Ishii a další však nikdy nestanuli před soudem, ale ,,koupili" si od Američanů imunitu tím, že jim Ishii předal svůj výzkum, který zahrnoval experimenty na lidech, a o který měli Američané eminentní zájem. Mnoho z velitelů tábora pak po válce zastávalo vysoké politické a jiné posty.

Zdroj: unit731.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace