Ani Francouzi nakonec Hitlera nespasili. Fanatická zvláštní divize bojovala do hořkého konce

Ani Francouzi nakonec Hitlera nespasili. Fanatická zvláštní divize bojovala do hořkého konce
Autor fotografie: CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Braniborská brána v červnu 1945
20 / 10 / 2023, 10:00

Není až tak známým faktem, že Hitlerův bunkr chránili i Francouzi, kteří utvořili předtím zvláštní divizi SS.

Jednotka se vyznačovala se svou fanatickou zaníceností pro nacistický režim a bojovala až do úplného pádu Berlína. Jednotka se nazývala 33. granátová divize SS Charlemagne. Skoro neznámá jednotka byla početně poměrně silná, když disponovala na svém vrcholu v roce 1944 7 400 - 11 000 muži. Velké důvěry pak požíval její velitel, SS-Hauptsturmführer Henri Joseph Fenet.

Na pravé straně uniformy měla jednotka jednak znak Francie, kterou představovala tradiční lilie, a na levé pak německou orlici. Divize měla zvláštní a můžeme říct, že i výsadní postavení, protože byla jednou z posledních jednotek, která stanula v tváří tvář Sovětům v obklíčeném Berlíně v dubnu 1945, aby chránila Hitlerův bunkr. Francouzi z 33. granátová divize SS Charlemagne byli také jedněmi z posledních, kteří se na konci dubna 1945 Sovětům vzdali.

Generálmajor Waffen SS Gustav Krukenberg měl v kritickou chvíli v Berlíně k dispozici pouze 700 mužů s téměř žádným vybavením. Počítal s tím, že poslední nadějí může být právě ,,francouzská" divize, kterou reorganizoval jako ,,Sturmbatallion Charlemagne". Měla okolo 330 mužů a připojila se k 11. dobrovolnické mechanizované pěchoty SS (též známá jako Nordland). Vojáci byli překvapeni, že 25. dubna 1945 panovala v Berlíně až nezvykle ,,tichá" atmosféra.

Francouzi pro Hitlera vytvořili zvláštní divizi

Členové reorganizovaného Sturmbatallion Charlemagne se přesunuli ze západního do východního Berlína do blízkosti pivovarum, který se nacházel u Hermannplatz. Zde pak vypukl boj mezi ,,Hitlerovými dětmi", které začaly pálit na Sověty z pancéřových pěstí. Sturmbatallion Charlemagne se k nim posléze připojil. O den později se ,,francouzská" divize účastnila také bojů v jihovýchodní čtvrti Neukölln. Zde spojila síly s německými tanky Tiger II. a 11. obrněným praporem SS „Herman von Salza“". Vojáci zde však padli do sovětské léčky. Potom, co se stáhla divize Nordland z Herrmanplatzu, Sturmbatallion Charlemagne a ,,Hitlerovy děti" zničily 14 sovětských tanků a zdržely tak nakrátko sovětský postup Berlínem. V dalších dnech dosáhla ,,francouzská divize" dalších nepatrných úspěchů.

To už ale bylo o osudu Berlína a nacistického Německa rozhodnuto. Sturmbatallion Charlemagne se pak marně snažil na přelomu dubna a května 1945, kdy už byl osud Berlína zpečetěn, zdržet neodvratitelný postup Sovětů. Bránil město a Hitlerův bunkr až do samotného konce. Zbylo z něho okolo 30 mužů, kteří buď byli zajatí Sověty, nebo se jim podařilo z Berlína uprchnout. Fenetovi se to nepodařilo a byl po válce odsouzen k 20 letům vězení.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

-->