Ani kulka do hlavy ho nezastavila. Sidney Godley nepřátele zasypával palbou, než mu došlo střelivo

Ani kulka do hlavy ho nezastavila. Sidney Godley nepřátele zasypával palbou, než mu došlo střelivo
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Sidney Godley
24 / 10 / 2022, 10:00

Sidney Godley byl jedním z mnoha hrdinů první světové války. Dokázal sám bez podpory udržet strategicky důležitý most, kterého se chtěl zmocnit ve výrazné přesile nepřítel.

Godley se narodil v roce 1889, brzy přišel o svou matku a posléze žil se svou tetou a strýcem v Londýně. Našel si živobytí v obchodě s železářským zbožím, kde pracoval do svých dvaceti let. To jej však neuspokojovalo, a tak se v roce 1909 připojil k praporu Královských fyzilírů.

První světová válka již byla na obzoru a Godleyho čekala první velká štace, v níž však projevil velkou porci osobní odvahy. Ve válce bojoval i britský expediční sbor, který zažil horké chvíle s německým nepřítelem v bitvě u Monsu v srpnu 1914. V bojové vřavě se Godley rozhodně neztratil a právě bitva u Monsu byla dějištěm statečného činu, za nějž mladý vojín dostal prestižní Viktoriin kříž.

V západní části se Britové chvatně zakopali podél Kanálu de Condé, kolem samotného města však museli hájit exponovaný výběžek fronty. Tam také podnikli Němci hlavní útok. U Kanálu de Condé bylo kulometné stanoviště, které měli ,,na starost" Godley a jeho spolubojovník Maurice Dease. Jenže Dease přišel při nepřátelské střelbě o život a byl vydán rozkaz k ústupu.

V tom okamžiku se však Godley nabídl, že bude sám na vlastní pěst bránit strategicky důležitý železniční most. To by se v normálním případě rovnalo téměř sebevraždě, protože Godley neměl podporu svých spolubojovníků, přesto do extrémně nebezpečné situace šel. Sám odhodlaně s kulometem v ruce bránil most, a to i pod těžkou nepřátelskou palbou. Godley byl zraněn do zad a hlavy, nicméně i dál pokračoval v boji a neustoupil. Nepřítele ,,zasypával" do okamžiku, než mu došlo veškeré střelivo.

Zraněný vojín se poté snažil odplazit pryč, ale padl do rukou Němců, kteří jej převezli do zajateckého tábora. Zde pak setrval až do vyhlášení příměří 11. 11. 1918. Nakonec se mu podařilo dostat zpět do vlasti, kde nebylo o udělení vysokého vyznamenání za statečnost pochyb. Byl mu v roce 1919 z rukou krále Jiřího V. udělen Viktoriin kříž za mimořádnou odvahu.

Po válce se Godley oženil a pracoval jako pečovatel v jedné londýnské škole. Zemřel v roce 1957 a pohřeb proběhl se všemi vojenskými poctami.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.