Archeologové našli u Hadriánova valu dopisy na tabulkách ze starověkého Říma

Archeologové našli u Hadriánova valu dopisy na tabulkách ze starověkého Říma
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: římská tabulka
18 / 07 / 2017, 10:30

Archeologové objevili u Hadriánova valu ve Velké Británii dopisy ze starého Říma psané inkoustem na tabulkách.

Archeologové našli 25 dopisů psané inkoustem na tabulkách, které popisují každodenní život dtarých Římanů. ,,Skrýš" s dopisy našli v pevnosti Vindolanda blízko Hadriánova valu ve Velké Británii.

Archeologové se domnívají, že dopisy byly napsány mezi lety 85 - 92 našeho letopočtu. ,,Je to neuvěřitelný objev. Našli jsme 25 dokumentů na jednom místě," prohlásil Andrew Birley, ředitel výkopových prací.

psali jsme: Před 1605 lety padnul Řím. Dobyli ho Vizigóti

Tabulky nyní procházejí konzervačním procesem ještě předtím, než budou zkoumány infračerveným světlem, aby se zjistilo, co je na tabulkách napsáno. Některé jsou jen 2 milimetry silné, takže archeologové musejí dávat velký pozor na to, aby nedošlo k jejich poškození.

Podle nich je písmo zatím rébusem i pro zkušené experty, proto zabere několik měsíců, než ho rozluští. Zatím se jim podařilo rozluštit pouze písmo na jedné tabulce. Má se jednat o dopis vojáka Mascla, který požadoval od svého velitele možnost odchodu.

psali jsme: VIDEO: U kyperské Nikósie se našla 2 000 let stará římská mozaika. ,,Skrývala" se pod vlakovými kolejemi

,,Chceme tyto tabulky zachovat tak dlouho, jak to bude možné, aby si je lidé mohli přečíst," prohlásil k vzácnému objevu Birley. Podle něho skrývá pevnost Vinolanda ještě nejedno ,,překvapení". ,,Naše výkopové práce budou ještě pokračovat dva a půl měsíce, takže tabulkami to nemusí zdaleka končit," doplnil Birley.

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace