Archeologové zřejmě našli ,,hrob" vikingské lodě

Archeologové zřejmě našli ,,hrob&quote; vikingské lodě
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: vikingská loď
28 / 09 / 2017, 17:00

V Norsku zřejmě našli archeologové vzácný nález - ,,hrob" vikingské lodi.

Archeologové učinili významný nález. V norském městě Trondheim nalezli pod místním tržištem ,,hrob" vikingské lodi, která tam byl vykopán před stovkami let.

Podle archeologů zde měla být ,,pohřbena" vikingská loď v období mezi 7. - 10. století. Experti z Norského institutu pro výzkum kulturního dědictví (NIKU) objevili tento ,,hrob" v polovině září. Pohřbívání lodí patřilo k tradičním rituálům Vikingů. Nicméně tento objev patří k prvním, jenž byl učiněn ve zmíněném období a navíc v centru Trondheimu. 

Spolu s hrobem našel archeologický tým i dvě dlouhé kosti, jež nyní poputují na analýzu DNA a potvrdí, zda jsou lidské. Na místě nálezu archeologové rovněž našli další věci jako například kus bronzu, lžíci a část klíče, který pasoval do truhly.

Archeologové uvedli, že zatímco dřevo, z něhož byla loď vyrobená, nezůstalo vůbec pohromadě, a loď připomínají už pouze kontury, špatně zachované hřebíky indikují, že vikingská loď byla pohřbena právě pod tržištěm v Trondheimu.

psali jsme: Vikingské bojovnice skutečně existovaly. Vědci přinesli konečně důkaz

Významný objev archeologů však není za poslední dobu jediným. V srpnu našli zachovalý vikingský meč na odlehlé hoře v jižním Norsku. Minulý rok pak archeologové odkryli kostel, kde byl vikingský král Olaf II. Norský prohlášen za svatého.

 

Zdroj: foxnews.com, archeology.com

Tagy článku