Ardenská vojenská muzea patří k nejlepším v Evropě

Ardenská vojenská muzea patří k nejlepším v Evropě
Autor: Petr Blahuš|Popisek: Královský Tiger, nesoucí četné stopy boje, je ozdobou muzea v belgickém la Gleize
27 / 09 / 2019, 16:00

Belgicko - francouzské pomezí je místo bohem Martem velmi oblíbené. Jen přes Ardeny Němci útočili hned třikrát: v roce 1914, 1940 a 1944, přičemž poslední ofenziva s krycím názvem Stráž na Rýně definitivně pohřbila jejich naděje na aspoň slušný mír. Není tedy divu, že síť vojenských muzeí a památek je v tomto regionu neobvykle hustá. Navíc se jedná o většinou moderně řešené interaktivní expozice.

Prakticky každé zdejší městečko má své muzeum nebo aspoň vystavuje pod širým nebem válečné artefakty. Na mnoha místech (např. u zastávky vlaku Američany nazývané Halt či v blízkém lese u Foy, známé ze seriálu Bratrstvo neohrožených nebo knihy Sedm cest do pekla) najdeme různé pomníky nebo zachovalé okopy. Kolem bývalého obranného perimetru kolem Bastogne jsou zase zachovány památníky tvořené věžemi tanků M4 Sherman z výzbroje 9. a 10. tankové divize, jejíž části společně se 101. výsadkovou divizi město hájily.

                 Ardeny 1944

Mezi nejvýznamnější muzea v oblasti patří memoriál Mardasson na kraji Bastogne, postavený v roce 1950 jako poděkování Belgičanů za osvobození své země. Připomíná 76 890 amerických vojáků a pilotů, kteří v Ardenách padli nebo byli raněni. Památník má tvar hvězdy, přičemž v každém cípu je mapa okolí a po obvodu jména amerických států, jejichž vojáci tu bojovali. Na sloupech jsou pak jména a znaky divizí.

                  Bastogne

V těsné blízkosti památníku se nachází muzeum Bastogne Historical Centre. Celá expozice je moderně pojatá, běžně jsou tu třeba interaktivní panely. Hned v několika sálech tu neustále běží dokumentární filmy o Bitvě o výběžek (Battle of Bulge, jak říkají Američané) s cennými záběry. Zvláštní zážitek zažije návštěvník v kavárně, kde mu promítají záběry přesunů vojsk nebo bitevní scény jakoby přes okna, takže má najednou pocit, že prožívá aspoň na chvíli okamžiky německé ofenzivy.

                  Hetzer

Hned u vstupu do muzea zaujme každého věci znalého návštěvníka restaurovaný německý stíhač tanků Jagdpanzer 38 Hetzer, postavený na podvozku ve své době asi nejlepšího stroje své kategorie na světě, československého tanku LT38. Jen o pár kroků ale emoce zasáhnou každého: hned vedle vitríny plné prostřílených přileb stojí naskrz prostřelený americký tank. Z jedné strany se šklebí obrovská díra: energie granátu byla tak silná, že ještě stačila prohnout a popraskat ocelové pláty na druhé straně tanku. Osádka neměla nejmenší šanci.

                  Sherman

Srdce každého milovníka obrněné techniky zaplesá i při vjezdu do Hauffalize, kde spatří německý tank PzKw V Panther. Stroj patřil do sestavy 116. tankové divize a do rukou Spojenců se dostal poté, co spadl z mostu do řeky Ourthe. V nedaleké vesnici La Gleize jako upoutávka na zajímavé December44 Museum stojí dokonce KönigTiger (Královský Tygr) PzKw VI Ausf.B. Připomíná dramatické okamžiky zdejších bojů. Při bližším průzkumu ocelového mastodonta vynikne síla jeho pancéřování: čelní korba nese stopy zásahů tankovým nebo dělostřeleckých granátem, který byl ale na jeho překonání slabý; přitom hloubka jizvy ukazuje, že být na jeho místě kterýkoliv západní tank, měla by to jeho posádka už za sebou.

Tento tank sloužil původně jako stroj velitele tankové čety SS-obersturmführera Helmuta Dollingera. Historici se zatím nedokáží shodnout na tom, zda s tímto tankem zahájil nad ránem 16. prosince generální útok nebo ho vyfasoval po té, co byl jeho původní stroj v bojích zničen. Zcela určitě ale tento Tiger spolu s dalším těžkým tankem a jedním PzKw IV bojoval u nedaleké farmy Werimont proti bojových skupinám McGeorge a Lovelady 3. americké obrněné divize. 21. 12. kolem poledne Němci zahájili palbu na 15 amerických tanků v blízké Roanne, ale ani jeden z nich nezasáhli - naopak v palbě Američanů byla Dollingerovu tanku ustřelena část kanónu. Také druhý König Tiger byl v boji těžce poškozen a obě posádky musely stroje opustit, přičemž do hlavy zraněný esesácký velitel vystavovaného tanku s číslem 213 se schoval ve sklepě blízkého domu. Po válce měl být Tiger Američany sešrotován, ale díky úplatku formou láhve koňaku od manželky hostinského Jenny Geenen-Dewezové se ho podařilo zachránit. Chybějící část tanku byla doplněna přivařením částí z PzKw V a nové úsťové brzdy z německého tanku, maskovaného v rámci SS diverzní Skorzenyho skupiny jako americký tank, který Američané ukořistili u Malméd.

                 probitý US tank Sherman

Samotné muzeum v La Gleize, založené Philippem Gillainem a Gérardem Grégoirem, se kromě König Tiger pyšní ucelenou a působivou sbírkou vozidel, výstroje a zbraní jak ze strany Němců, tak Američanů. Je mezi nimi mimochodem i československý kulomet vz. 37. To vše je opět prezentováno četnými diorámy a na figurínách, tak aby si poválečné generace uvědomily, kolik krve stála porážka Německa. Zajímavým detailem je zmínka o účasti americké 17. výsadkové divize, která právě zde na přelomu let 1944 a 1945 zažila svůj bojový křest. Protože Gérard Gregoir boje v Ardenách v roce 1944 osobně zažil, začal už od počátku 60. let minulého století s přáteli prozkoumávat celou oblast německé ofenzivy v roce 1944 (ale i jara 1940). Díky svému celoživotnímu zápalu se mu do dnešních dnů podařilo shromáždit obrovské množství výstroje a výzbroje opuštěné Waffen SS. Ty se staly základem sbírky, která dnes patří svou komplexností mezi nejvýznamnější v Evropě.

Samotné December44 Museum bylo založeno v roce 1989 na ploše půl kilometru čtverečním v nové budově vedle presbytáře, kde za války byla německá ošetřovna. Filozofií jeho zakladatelů bylo sdílení historie a dědictví bitvy v Ardenách historicky přesnými exponáty nalezenými v okolí. „Otcové zakladatelé“ své dílo spravovali až do roku 2012, o rok později muzeum prošlo kompletní rekonstrukcí, během které byla jeho plocha zdvojnásobena. To a rovněž partnerství s dalšími válečnými muzei nebo veteránskými organizacemi (včetně Baugnez 44, Historical Center of Mathieu Steffens a D-Day Paratroopers Historical Center of Michel De Trez) zde umožnilo umístit nové a vzácné exponáty.

 

 

 

.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace