Argentinci chtěli československý tank, pak si postavili vlastní. Nakonec skončili u amerických Shermanů

Argentinci chtěli československý tank, pak si postavili vlastní. Nakonec skončili u amerických Shermanů
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Nahuel D.L. 43
04 / 12 / 2021, 16:00

I Argentina postavila během druhé světové války vlastní tank - Nahuel D.L. 43. Jeho výroba však trvala jen jeden rok a nakonec zapadl.

Vývoj v Argentině byl specifický, co se týče tanků, respektive jejich nákupu. Do roku 1930 panovala výrazná politická nestabilita, která měla za následek řadu vojenských převratů, které brzdily další technický rozvoj země. V polovině 30. let se Argentina rozhodla mít ve výzbroji tanky zahraniční produkce a zajímavé bylo, že měla zájem o dnes již legendární československý lehký tank LT vz. 38, který byl považován na rozbřesku války za nejlepší lehký tank na světě.

Pořízení československých vozidel se kvůli přijetí Mnichovského diktátu již nestačil realizovat a Argentina ,,dumala", jak dál v otázce tanků. Protože nebyla schopna uskutečnit nákup od svého tradičního obchodního partnera Velké Británie či Německa, přikročila k plánu, který počítal s vyvinutím vlastního tanku.

Důležitý podnět ke stavbě tanku dal italský imigrant, plukovník Aquiles Baisi, který měl možnost jako vojenský přidělenec se seznámit v USA s designem tamních tanků, zejména Stuartem či Shermanem. Baisi stál za návrhem nového středního tanku, který nesl označení Nahuel D.L. 43. Byl postaven nejprve dřevěný model v měřítku 1:1 a následně prototyp označený jako C 252 ještě bez věže. I přesto udělal velmi dobrý dojem na vojenské vysoké představitele.

Konstrukce tanku počítala se svařovanou korbou a odlévanou věží a posádkou 5 mužů. Hmotnost tanku činila 35 t, délka 6,22 m, šířka 2,33 m. Pohonnou jednotkou byl motor FMA-Lorraine-Dietrich 12 Eb, který propůjčoval vozidlu rychlost 40 km/h. Dojezd vozidla činil 250 km na silnici.

Výzbroj vozidla měl zajišťovat kanon Krupp Model 1909 ráže 75 mm v otočné věži umístěný v otočné věži. Problémem kanonu však byla jeho nedostatečná průraznost. Sekundární výzbroj tvořily tři kulomety Madsen ráže 7,65 mm.

Na ,,papíře" tank nevypadal špatně, problémem se spíše ukázalo být, že bylo vyrobeno pouze 12 kusů. Ambiciózní argentinské plány utvořit z Nahuelu rodinu vozidel pro rozličné účely však vzaly za své. Výroba probíhala pouze jeden rok, a to od roku 1944 do roku 1945. Tanky pak sloužily k výcvikovým účelům.

Zajímavým faktem bylo, že Argentina nakonec nakoupila tanky M4 Sherman, kterými se nechal inspirovat již zmíněný plukovník Baisi z válečných přebytků. Do dneška se však nezachoval jediný tank Nahuel.


Zdroj: tanks-encyclopedia.com

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace