Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Nafukovací Sherman
Armáda duchů (Ghost Army) představovala zvláštní americkou jednotku, která měla různými způsoby mást německé vojáky.
Mistři válečného klamu, kteří neměli daleko k dokonalosti. Tak bychom mohli s jistou dávkou nadsázky označit 23. zvláštní americkou jednotku, která vešla do historie jako Armáda duchů. V závěru války tak byly proti německému nepříteli nasazeny i méně obvyklé prostředky války, kterým byla právě Armáda duchů.
Inspirací pro vznik jednotky byly události v důležité bitvě u El Alameinu v roce 1942, o rok později pak vydal Dwight Eisenhower příslušnou instrukci o ustavení zvláštní jednotky, která se měla ,,živit" prostředky, které měla k dispozici, především tedy matením nepřítele, válečnou lstí a fiktivními manévry.
Součástí Armády duchů čítající celkem 1 100 mužů nemohl být ovšem každý. Muselo se jednat o inteligentní a kreativní jedince, takže členy jednotky byli například i umělecky ladění muži, architekti, herci nebo inženýři. Nouze nebyla ani o fotografy nebo návrháře. Souhra všech těchto profesí však fungovala ve válečných podmínkách kupodivu velmi dobře.
Ač se to zdá na první pohled neuvěřitelné či málo pravděpodobné, jednotka úspěšně k zmatení nepřátelských vojáků používala obří makety tanků, letounů, děl či nákladních aut, ale i celých budov. Jednotka postavila i celé ,,falešné tábory" a rozestavovala fiktivní jednotky. Když němečtí piloti prozkoumávali danou oblast, kde se nacházely fiktivní zbudované tábory, neměli tušení o tom, že přelétavají nad maketami nafukovacích tanků či letadel.
Aby iluzi ještě více umocnili, ,,kreativní hoši" z Armády duchů postavili obří reproduktory, které vydávaly hlasité zvuky motorů automobilů či tanků k dokonalému zmatení nepřítele. A aby toho ještě nebylo málo, na vzdálenost několik desítek kilometrů se linul z reproduktorů také zvuk fiktivního pochodujícího vojska.
Němci se tak zcela mylně například domnívali, že na pochodu je divize o síle 20 000 mužů a přesunuli podstatnou část své lidské i materiální síly právě tam, kde se však žádný konflikt nekonal. V místě skutečného střetu pak německé jednotky, které vázala imaginární armáda, chyběly.
S touto ,,výbavou" pak Armáda duchů vykonávala úspěšně celou řadu misí, kterých bylo podle odhadů 20. Nejvýznamnější však byla zcela jistě operace Overlord, tedy vylodění Spojenců v Normandii v roce 1944, a také období bezprostředně po něm, zejména při vrcholících operacích v závěru války.
Armáda duchů byla přísně tajnou jednotkou, o níž neměla veřejnost tušení mnoho desítek let po skončení druhé světové války. Odtajněna byla její existence až v polovině 90. let, kdy se veřejnost začínala dozvídat až neuvěřitelné příběhy členů Armády duchů. Pravdou zůstává, že existence této jednotky významným způsobem pomohla Spojencům v důležitých operacích zejména v závěru války a nafukovací tanky, děla či letadla tak splnily svůj účel měrou vrchovatou.
Zdroj: War is Boring