Armádní medik se vrhl do minového pole, aby zachránil těžce zraněné kamarády. Sám pomoc odmítl a zaplatil za to životem

Armádní medik se vrhl do minového pole, aby zachránil těžce zraněné kamarády. Sám pomoc odmítl a zaplatil za to životem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: William D. McGee
18 / 02 / 2021, 16:00

Armádní medik William D. McGee je ztělesněním ryzí odvahy, kterou projevil v březnu 1945, když se sám vrhl do minového pole, aby zachránil dva své těžce zraněné kamarády. Sám ale za svou odvahu zaplatil cenu nejvyšší.

McGee se narodil v roce 1923 v Indianopolis ve státě Indiana. V roce 1943 se připojil v probíhající válce k americké armádě a do března 1945 sloužil jako vojín v odloučené jednotce v rámci 304. pěšího pluku, 76 pěší divize.

18. března 1945 se američtí vojáci ve zmíněné jednotce připravovali na zajetí německého města Mülheim. V noci překročili na lodi řeku Moselu, ale jak se dostali opět na břeh, záhy zjistili, že ustupující Němci zaminovali celou oblast.

Dva vojáci z první vlny, která se hnala za nepřítelem, pak okusila nástrahy minového pole doslova na vlastní kůži, když byli vážně zraněni, a kvůli tomu se nemohli hnout z místa pro pomoc a byli zde uvězněni.

McGee, který se s jednotkou pohyboval, v tu chvíli neváhal ani minutu a přes velké riziko se odhodlal těžce zraněným kamarádům přispěchat na pomoc. Statečný mladík se vrhl do minového pole a jednoho zraněného spolubojovníka se mu podařilo přenést do bezpečí.

Když chtěl udělat to samé i s druhým, ozval se ohlušující výbuch miny, která naopak těžce zranila McGeeho. I když utrpěl vážná zranění, McGee trval na tom, aby mu jeho kamarádi nepomáhali, protože riziko bylo příliš vysoké. Věděl, že je může potkat stejný osud.

McGee další den v důsledku velmi těžkých poranění 19. března 1945 sám umírá, ale na jeho statečný čin se rozhodně nezapomnělo. Byl oceněn Medailí cti, která mu byla in memoriam udělena v roce 1946.

 

Zdroj: taskandpurpose.com

Tagy článku