Armin Wegner - fotografoval genocidu Arménů Turky a postavil se i Hitlerovi

Armin Wegner - fotografoval genocidu Arménů Turky a postavil se i Hitlerovi
Popisek: Armin Wegner
21 / 05 / 2019, 13:00

Armin Wegner se narodil v pruské aristokratické rodině a za první světové války sloužil v německé armádě jako medik. Zdokumentoval hrůzy války turecké říše proti Arménům či psal proti perzekuci Židů Hitlerem. Nacistickému diktátorovi dokonce napsal dopis, kde se staví za pronásledované německé Židy.

V roce 1915 byl umístěn v Bagdádu, kde byl svědkem pochodů smrti tisíců Arménů, kteří byli deportováni a zabíjení armádou turecké říše. Armin neuposlechl přímých rozkazů svých nadřízených, aby o těchto masakrech nemluvil (císařské Německo a Otomanská říše byli za Velké války spojenci) a vše zaznamenával, aby svět viděl, co se děje. Sehnal dokumenty a pořídil stovky fotografií.

Genocida Arménů

Neuposlechnutí rozkazů znamenalo jeho zatčení Němci a Armin byl poslán zpět do Německa. Mnoho z jeho fotografií bylo zabaveno a zničeno, ale jemu se povedlo zachránit nějaké negativy, které měl schované ve svém opasku. Jeho fotografie zůstávají tou nejlepší dokumentací zvěrstev a genocidy, které se Turci na Arménech dopustili.

Po válce se stal Armin úspěšným novinářem a byl prominentním protiválečným aktivistou. Po nástupu Hitlera k moci byl jedním z mála německých novinářů, který psal proti perzekuci Židů Hitlerem.

Adolfu Hitlerovi napsal dokonce otevřený dopis, kde se stavěl za německé Židy, a protože mu to žádné noviny neumožnily otisknout, Armin poslal dopis přímo do ústředí NSDAP. V dopise Armin psal, že Hitlerovi akce proti Židům Německo zničí. Krátce po odeslání dopisu byl Armin zatčen gestapem, mučen a následně prošel několika koncentračními tábory jako Oranienburg, Börgermoor a Lichtenburg.

Přežil a v roce 1934 odletěl do Říma, kde žil pod jiným jménem. Do Německa se již nikdy nevrátil. V roce 1939 se rozvádí se svou ženou a později k tomu řekl: ,,Německo mi vzalo vše, i mou ženu.”

V roce 1967 obdržel titul Spravedlivý mezi národy, tedy nejvyšší vyznamenání, které stát Izrael uděluje lidem nežidovského původu za záchranu Židů před holocaustem za druhé světové války.

O rok později byl pozván do Arménie, kde obdržel vyznamenání za statečnost.

Armin Wegner umírá v 91 letech v roce 1978 v Římě, kde je také pochován. Nápis na jeho hrobce nese slova umírajícího papeže Gregory VII z roku 1085.

“Amavi iustitiam odi iniquitatem
Propterea morior in exsilio”

“Miloval jsem spravedlnost a nenáviděl nepravost. Proto umírám v exilu.”

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace