Asijské dějiny tanku T-34: Severovietnamci jej nasadili proti Američanům i Číňanům

Asijské dějiny tanku T-34: Severovietnamci jej nasadili proti Američanům i Číňanům
13 / 02 / 2020, 16:00

Tanky T-34 není jistě třeba veřejnosti nijak představovat. Ostatně každý zřejmě zná Tankový prapor, ne-li knihu, tedy film a zlidovělé hlášky z něho. Ony "střepy", k jejichž zvládnutí vojákům lidově-demokratické armády nestačily podle majora Borovičky dva roky, byly tanky verze T-34/85 vyzbrojené účinným protitankovým kanónem ráže 85 mm. Šlo v důsledku o nejvyráběnější a nejúspěšnější variantu, která se dočkala velmi dlouhé služby i po skončení druhé světové války. A licenční výroby. S posledními v Evropě nasazenými se setkali vojáci během misí OSN v bývalé Jugoslávii v 90. letech. Licenčně je ve velkých sériích vyráběla Čína. Vietnamci je nakoupili v SSSR a nasadili mj. právě proti Číně.

Severovietnamská armáda (Lidová armáda Vietnamu) vytvořila své tankové vojsko v říjnu 1959. Prvními tanky bylo 35 ex-sovětských T-34/85, kterých Severovietnamci zakoupili s Sovětském svazu 35. V 60. letech pak následovaly další dodávky. Kromě T-34/85 dodával Sovětský svaz do Vietnamu také moderní tanky T-54 a T-55, obojživelné průzkumné PT-76, vozidla BRT-40 a BTR-50, protiletadlové ZSU-57-2, ale také další z proslulých druhoválečných vozidel: SU-76, protitankovou samohybku osazenou proslulým divizním kanónem ZIS-3 zvaným rač-bum. V 60. a 70. letech svým výkonem již poněkud za zenitem, ale Vietnamci si neměli mnoho z čeho vybírat.

Zpět však k tanku T-34. Vozidla zakoupená v SSSR dostala pojezdová kola tanků T-54/55, což bylo praktické z hlediska logistiky údržby, a také lepší rádia (10RT). Kanón ZiS-S-53 ráže 85 mm spolu s jednoduchostí konstrukce a pohyblivostí tanku z něj dělal i pro vietnamskou válku nebezpečného protivníka, s nímž museli Američané počítat.

Severovietnamci nakupovali obrněnou techniku také v Číně. Především tanky Typ 59 (což je čínská kopie sovětského T-54A) nebo obojživelný lehký Typ 63, příbuzný sovětskému PT-76. Čína také ve velkém vyráběla licenčně tanky T-34/85 jako Typ 58, ale není doloženo, že by ho dodávala i do Vietnamu.

Během vietnamské války používali Severovietnamci tanky T-34 především k výcviku, ale došlo i k několika operacích: 33 jich bylo nasazeno v sestavě 3. tankového praporu během invaze do Laosu v prosinci a lednu 1972. Neznámý počet těchto tanků se účastnil ofenzívy Quang Tri v roce 1972 a byly zničeny nálety B-52. A nebyly nasazeny jen proti Američanům.

V roce 1979 vypukla v kontextu vietnamského sbližování a rostoucí čínsko-sovětské rivality čínsko-vietnamská válka o sporná hraniční území a 100 tisíc vojáků Čínské lidově osvobozenecké armády napochodovalo do Vietnamu. Vietnamská lidová armáda, ač v početní nevýhodě, protože její podstatná část byla nasazena v Kambodži, byla mnohem zkušenější a relativně i lépe vybavená. Výsledkem soudruhovražedných bojů bylo, že obě strany vyhlásily vítězství a Číňané se stáhli. Během krátké války dobyli Číňané na Vietnamcích dva tanky T-34/85, které dodnes vystavují v Pekingu v tamním tankovém muzeu.

Část svých T-34/85 přestavěli Vietnamci na samohybná protiletadlová dělat Typ 63/65, na nichž věž s 85mm kanónem nahradilo improvizované postavení s dvojčetem ráže 37mm (dodávaným Čínou). Jediný známý kus padl do rukou Američanům a je vystaven v Aberdeen Proving Grounds v Marylandu. Je možné, že podobné vozidlo existovalo i s 57mm kanónem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace