Atentát na Trockého: Palbu jako z akčního filmu přežil, osudným se stal až horolezecký cepín

Atentát na Trockého: Palbu jako z akčního filmu přežil, osudným se stal až horolezecký cepín
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Lev Davidovič Trockij
21 / 08 / 2022, 16:00

Lev Davidovič Trockij, Stalinův úhlavní nepřítel, zemřel 21. srpna 1940, kdy vyšel druhý pokus o jeho zavraždění.

Trockij (původně Bronštejn) se narodil na ukrajinském venkově v roce 1879. V mládí hodně četl a začal se živě zajímat o marxistickou literaturu. Brzy také začal aktivně promlouvat do politiky a stal se nepřítelem carského režimu, který jej nechal deportovat na Sibiř. Trockij měl vlastní koncepci dobytí moci proletariátem - permanentní revoluci.

Budoucí Stalinův soupeř uvnitř bolševické strany prosazoval ,,vývoz revoluce" do celého světa a převzetí moci násilnými prostředky. Trockij se rovněž seznámil s Vladimirem Iljičem Leninem, s jehož některými názory nesouhlasil. Spojoval je však jeden cíl, a tím bylo dobytí moci v Rusku po únorové revoluci, která svrhla nenáviděný carismus. Po říjnové revoluci přišla Trockého velká chvíle, když začal mocensky významně posilovat. Stal se lidovým komisařem pro zahraničí a zastával také důležitou funkci komisaře pro záležitosti armády.

Po Leninově smrti v roce 1924 začaly líté boje o nástupnictví a Trockij se dostal brzy do sporu se Stalinem. Kromě mocenských ambic oba muže rozděloval pohled na výstavbu socialismu, potažmo komunismu v Sovětském svazu.



Druhý atentát měl provést najatý vrah, Katalánec Ramón Mercader, který se vetřel Trockému do přízně jako novinář. Absolvoval několik návštěv a při té poslední, 20. srpna 1940, se rozhodl Trockého sprovodit ze světa. Pod smyšlenou záminkou, že chce od Trockého zredigovat novinový článek, ho v nestřežený okamžik vší silou uhodil horolezeckým cepínem do hlavy. Trockij byl s těžkým poraněním hlavy převezen do nemocnice, kde následující den umírá. Mercadera zatkla policie a za vraždu byl odsouzen na 20 let vězení. Po svém propuštění mu sovětský režim udělil titul hrdina Sovětského svazu.

Stalin tak dosáhl svého a odstranil svého dlouholetého názorového i mocenského oponenta, kterého nejprve vyhnal ze Sovětského svazu a posléze ho nechal zavraždit.

Zdroj: history.com

 




 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace