Austerlitz 2018 – bitva u Slavkova (1. a 2. prosince 2018)

Austerlitz 2018 – bitva u Slavkova (1. a 2. prosince 2018)
Autor: Hanni Schmidt|Popisek: c.k. kyrysnický pluk č. 2, Austerlitz 2015
26 / 11 / 2018, 16:00

V pátek 30. listopadu přibudou na historické bojiště bitvy u Slavkova (2. prosince 1805) stovky členů klubů vojenské historie z mnoha zemí Evropy, a ze Spojených států přiletí také představitel Napoleona, oblíbený Mark Schneider, hodnocený jako nejvěrnější představitel velkého vojevůdce. V sobotu ve 14 hodin proběhne pod vrchem Santon u Tvarožné rekonstrukce bitvy tří císařů, a v neděli ve 12 hodin na Mohyle míru u obce Prace pietní akt věnovaný padlým a zemřelým v souvislosti s bitvou, která se stala vrcholným a určujícím okamžikem Napoleonovy kariéry.

Scénář rekonstrukce bitvy se bude, jak jsme již psali, točit okolo situace v začátku střetnutí z prosince roku 1805. Na krajním francouzském pravém křídle čelil 3. pluk řadové pěchoty v okolí Telnice předvoji koaličních sil pod velením rakouského polního podmaršála Kienmayera, a následně jednotkám 1. ruské kolony generálporučíka Dochturova.

Psali jsme: Bitva u Slavkova - Projekt Austerlitz oslaví své 20. výročí (1998 – 2018)

Klasický příběh bitvy postavený na obratné Napoleonově manipulaci s textem předbitevní proklamace, v níž své armádě předem ohlásil svůj záměr, hovoří o útoku na střed nepřátelské armády, kterou Napoleon rozdělil na dvě části, a jižní uskupení dílem zničil, dílem zajal, dílem zahnal. Bitva tak skutečně proběhla – manipulace spočívá v tom, že to Napoleon předem takto neplánoval a pohyby nepřítele neodhadl správně, nebo, chcete-li, neuhodl. Aby však beztak skvělému úspěchu dodal lesku, a posílil svou autoritu ve vztahu k poraženým a dalším potenciálním protivníkům, stvořil drobnou úpravou textu legendu, která ex-post sladila skutečný průběh bitvy s Napoleonovým bitevním plánem. Šlo přitom „jen“ o politiku – bylo to účelové – a nešlo, alespoň v prvním plánu, o ješitnost. Ve svých bitevních dispozicích diktovaných večer před bitvou ostatně jasně říká: „V půl osmé budou maršálové při Císaři v jeho ležení, aby, podle pohybů, které během noci provede nepřítel, dostali nové rozkazy.“ Jinak to ani nelze. Resp. lze: nepřítel si svůj bitevní plán sestavil a ráno na něm už nic neměnil. Ani v průběhu bitvy. A zaplatil za to krutou porážkou.

Psali jsme: 213. výročí bitvy u Slavkova - složení "armád" (Austerlitz 2018)

Původním Napoleonovým předpokladem bylo, a v detailu to stále je otázkou spekulací, nechat nepřítele projít přes Zlatý potok. A následně jej napadnout z týlu a z obou boků. Přitom z jihu měl útočit sbor maršála Davouta. V průběhu noci se však ukázalo, že se rusko-rakouská armáda pokusí o širší obchvat francouzského postavení, že nebude postupovat proti domnělému středu Napoleonovy armády. A současně se ukázalo, že maršál Davout nepřivede přes úctyhodný pochodový výkon od Vídně síly dostatečné k tomu, aby mohl levý koaliční bok účinně na Tuřanské planině ohrozit.

Video z 205. výročí v roce 2010

Nepřítel proto bude na Zlatém potoce zadržen, a posléze napaden z týlu, jak bylo plánováno. Jednotky maršála Davouta posílí obranu Telnice a Sokolnic. Příchod Heudeletovy brigády do Telnice bude jednou z výrazných fází sobotní rekonstrukce. Přes početní převahu rakouských a ruských jednotek nečekaný příchod oslabené francouzské brigády dokázal situaci zvrátit a obnovit prolomenou linii francouzské obrany. Netrvalo však dlouho, Dochturov zjistil, proti jakým silám stojí, obnovil útok, a Francouzi museli ustupovat. A v tom okamžiku bude rekonstrukce bitvy ukončena, čímž po letech opticky vznikne dojem „ruské a rakouského vítězství u Slavkova“, alespoň tedy v re-enactmentu. Komentář v podání Leonida Křížka, který je veteránem vůbec prvních slavkovských rekonstrukcí ze 70. let, nenechá nikoho na pochybách o tom, jak by se věci dále vyvíjely.

Dochturov svůj útok zastavil ne ani tolik z důvodu jakkoli obratně vedené francouzské obrany v tomto prostoru, ale protože čekal, jak mu bitevní plán určoval, až se na linii Zlatého potoka srovnají čela všech čtyř kolon. Druhá a třetí sváděly tvrdé boje v Sokolnicích. A čtvrtá se vůbec neobjevila – byla sama napadena na Prateckých výšinách jednotkami generálů Saint-Hilaira a Vandamma. Ty pak také po její porážce otočily zpět k jihozápadu, a jejich nečekaný útok z nečekaného směru změnil rusko-rakouskou porážku v katastrofu.

Psali jsme: Bitva u Slavkova (Austerlitz) – 213. výročí a související program (19.-29. listopadu)

Video z 210. výročí v roce 2015

Kluby vojenské historie však mají omezený čas a, jakkoli je nás na evropské poměry velmi mnoho, přecejen nás není 160 tisíc, abychom mohli bitvu předvést v její úplnosti. Proto je každý rok vybrána určitá pasáž bitvy, kterou se pokoušíme svými skromnými prostředky předvést. Skromnými relativně. Diváci se mohou těšit na sedm praporů (batalionů) pěchoty, čtyři oddíly jezdectva, a šestnáct děl. Budou svědky manévrování, změn formací, rovinutí sevřených kolon do linie, její svinutí do útočné kolony, různých způsobů palby pěchoty, dělostřelectva i jezdeckých útoků vzájemných i útoků proti formacím pěchoty. Neuvidí ves Telnice. Nejsme příznivci kašírovaných redukovaných vesniček a domečků. Máme za to, že tyto kulisy, nejsou-li v životní velikosti, mimořádně kvalitně provedeny a nadto nejsou-li do krajiny logicky zasazeny, celkovému dojmu spíše ubírají. „Telnicí“ letošní bitvy bude podvědomě obec Tvarožná v pozadí.

Psali jsme také:

Facebooková událost Austerlitz 2018

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace