Bagrat Veliký, gruzínský král, který přelstil Tamerlána

Bagrat Veliký, gruzínský král, který přelstil Tamerlána
Autor: Adam Jones (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Socha Tamerlána
25 / 12 / 2017, 17:00

Bagrat V. Veliký z dynastie Bagrationi byl vládcem křesťanské Gruzie od roku 1360. Byl znám jako spravedlivý a populární vládce, skvělý voják a vítězný generál.

Stal se spojencem chána Zlaté hordy Tochtamiše v jeho válce s Timurem, známým jako Tamerlán. Tento krutý dobyvatel vytvořil obrovskou říši rozkládající se na území dnešního Turkmenistánu, Uzbekistánu a Íránu. Hlavním městem byl Samarkand a náboženstvím tohoto následníka mongolských chánů byl již islám.

Jeho vojenské výpravy byly vedené jako vyhlazovací a během jeho hrůzovlády zahynulo asi 17 miliónů lidí…

psali jsme: Žízeň a obdivuhodné gesto Saladina. Před 830 lety začala klíčová bitva u Hattínu. Muslimové dobyli zpět Jeruzalém

Na podzim roku 1386 Tamerlánovy hordy zaútočily na Gruzii a oblehly hlavní město Tbilisi. Po tvrdých bojích město 22. listopadu 1386 kapitulovalo a královská rodina padla do zajetí.

Aby se dostal ze zajetí, lstivý gruzínský král souhlasil s konverzí na islám. Tamerlán pak odsouhlasil jeho propuštění a s 20 000 mongolskými vojáky ho poslal zpět do Gruzie. Gruzínský král byl ale ve spojení se svým synem Jiřím, který s informacemi od svého otce dokázal mongolské vojsko zničit a svého otce osvobodit.

psali jsme: Když se hroutí civilizace

Pokořený Tamerlán vyslal na jaře 1387 opět armádu, která měla definitivně rozdrtit gruzínské království. Nebylo to ale zdaleka jednoduché a Gruzínci statečně vzdorovali. Zprávy o povstání v Persii a invazi jeho úhlavního nepřítele chána Zlaté hordy Tochtamiše do Azerbajdžánu donutily Tamerlána vzdát se svého úsilí a z Gruzie se stáhnout.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Zdroj: Georgian Journal

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace