Bagrat Veliký: gruzínský král, který přelstil i Tamerlána

Bagrat Veliký: gruzínský král, který přelstil i Tamerlána
Autor fotografie: Adam Jones (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Socha Tamerlána
24 / 07 / 2019, 13:00

Bagrat V. Veliký z dynastie Bagrationi byl vládcem křesťanské Gruzie od roku 1360. Byl znám jako spravedlivý a populární vládce, skvělý voják a vítězný generál.

Stal se spojencem chána Zlaté hordy Tochtamiše v jeho válce s Timurem, známým jako Tamerlán. Tento krutý dobyvatel vytvořil obrovskou říši rozkládající se na území dnešního Turkmenistánu, Uzbekistánu a Íránu. Hlavním městem byl Samarkand a náboženstvím tohoto následníka mongolských chánů byl již islám.

Jeho vojenské výpravy byly vedené jako vyhlazovací a během jeho hrůzovlády zahynulo asi 17 miliónů lidí…

Na podzim roku 1386 Tamerlánovy hordy zaútočily na Gruzii a oblehly hlavní město Tbilisi. Po tvrdých bojích město 22. listopadu 1386 kapitulovalo a královská rodina padla do zajetí.

Aby se dostal ze zajetí, lstivý gruzínský král souhlasil s konverzí na islám. Tamerlán pak odsouhlasil jeho propuštění a s 20 000 mongolskými vojáky ho poslal zpět do Gruzie. Gruzínský král byl ale ve spojení se svým synem Jiřím, který s informacemi od svého otce dokázal mongolské vojsko zničit a svého otce osvobodit.

Pokořený Tamerlán vyslal na jaře 1387 opět armádu, která měla definitivně rozdrtit gruzínské království. Nebylo to ale zdaleka jednoduché a Gruzínci statečně vzdorovali. Zprávy o povstání v Persii a invazi jeho úhlavního nepřítele chána Zlaté hordy Tochtamiše do Azerbajdžánu donutily Tamerlána vzdát se svého úsilí a z Gruzie se stáhnout.

 

Zdroj: Georgian Journal

Tagy článku