Vlak Barguzin - Putinova zbraň posledního soudu
Autor: Andrey Korchagin CC BY-NC-SA 2.0|Popisek: Vlak Moloděc
Balistické rakety prorazily ruskou obranu a z Moskvy zbyly jen radioaktivní ruiny, vojenské základny největší země světa se vypařily. Kdesi na Sibiři se pohybuje několik vlaků Barguzin s jadernými střelami. Kde mohou být?
V dobách studené války se o vývoj vlaku schopného odpálit balistické střely poté, co jsou základny zničeny prvním úderem protivníka pokoušel jak Sovětský svaz, tak USA. Zatímco v USA projekt do zdárného konce nebyl dotažen, na sovětských tratích se okolo roku 1991 pohybovalo 12 vlaků Moloděc, které nesly rakety s jadernými hlavicemi a staly se tak vedle jaderných ponorek dalším systémem schopným přežít jaderný úder nepřítele.
S posádkou 70 vojáků, vlaky Moloděc byly schopné fungovat zcela autonomně po dobu 28 dnů. Vlaky byly dokonce navrženy tak, aby přežily blízký jaderný výbuch.

Původní tajemné vlaky byly vyřazeny v roce 2005 na základě smlouvy START-2 podepsané roku 1993. Novější START III ale žádná taková omezení nepřináší a tak počátkem roku 2016 ruský ministr Rogozin oznámil, že probíhá vývoj nového vlaku posledního soudu.
Konstrukční práce na Barguzinu probíhají nejméně od roku 2014. V roce 2015 velitel ruských strategických raketových sil Sergej Karakajev uvedl, že pro projekt byly dokončeny podrobné projektové práce a že inženýři začali pracovat na technické dokumentaci jednotlivých komponent mobilního odpalovacího systému.
Barguzin by podle posledních informací měl být k dispozici okolo roku 2020.
Atomový vlak Barguzin může pojmout až 6 mezikontinentálních raket RS-24 Jars a jeho vývoj probíhá od roku 2012. Nový systém bude velmi těžko rozpoznatelný od normálních vlaků na ruských železnicích, protože nové rakety mají téměř poloviční hmotnost oproti těm ve vlacích Moloděc a pokud bude vyvinuta dostatečně silná lokomotiva, bude souprava od běžného vlaku prakticky nerozpoznatelná.
Vlak bude schopen rakety odpálit z jakéhokoliv místa v Rusku.
Zdroj: Stern, Tass.ru
Tagy článku