Vlak Barguzin - Putinova zbraň posledního soudu

Vlak Barguzin - Putinova zbraň posledního soudu
Autor fotografie: Andrey Korchagin CC BY-NC-SA 2.0|Popisek: Vlak Moloděc
25 / 08 / 2019, 13:00

Balistické rakety prorazily ruskou obranu a z Moskvy zbyly jen radioaktivní ruiny, vojenské základny největší země světa se vypařily. Kdesi na Sibiři se pohybuje několik vlaků Barguzin s jadernými střelami. Kde mohou být?

V dobách studené války se o vývoj vlaku schopného odpálit balistické střely poté, co jsou základny zničeny prvním úderem protivníka pokoušel jak Sovětský svaz, tak USA. Zatímco v USA projekt do zdárného konce nebyl dotažen, na sovětských tratích se okolo roku 1991 pohybovalo 12 vlaků Moloděc, které nesly rakety s jadernými hlavicemi a staly se tak vedle jaderných ponorek dalším systémem schopným přežít jaderný úder nepřítele.

S posádkou 70 vojáků, vlaky Moloděc byly schopné fungovat zcela autonomně po dobu 28 dnů. Vlaky byly dokonce navrženy tak, aby přežily blízký jaderný výbuch.

Rail mounted RT-23 Molodets missile system on display in Saint Petersburg

Původní tajemné vlaky byly vyřazeny v roce 2005 na základě smlouvy START-2 podepsané roku 1993. Novější START III ale žádná taková omezení nepřináší a tak počátkem roku 2016 ruský ministr Rogozin oznámil, že probíhá vývoj nového vlaku posledního soudu.

Konstrukční práce na Barguzinu probíhají nejméně od roku 2014. V roce 2015 velitel ruských strategických raketových sil Sergej Karakajev uvedl, že pro projekt byly dokončeny podrobné projektové práce a že inženýři začali pracovat na technické dokumentaci jednotlivých komponent mobilního odpalovacího systému. 

Barguzin by podle posledních informací měl být k dispozici okolo roku 2020. 

Atomový vlak Barguzin může pojmout až 6 mezikontinentálních raket RS-24 Jars a jeho vývoj probíhá od roku 2012. Nový systém bude velmi těžko rozpoznatelný od normálních vlaků na ruských železnicích, protože nové rakety mají téměř poloviční hmotnost oproti těm ve vlacích Moloděc a pokud bude vyvinuta dostatečně silná lokomotiva, bude souprava od běžného vlaku prakticky nerozpoznatelná. 

Vlak bude schopen rakety odpálit z jakéhokoliv místa v Rusku.

 

Zdroj: Stern, Tass.ru

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace