Beetle: Robot na opravy jaderných bombardérů US Air Force

Beetle: Robot na opravy jaderných bombardérů US Air Force
Autor: Life|Popisek: Beetle v celé své kráse
18 / 04 / 2019, 16:00

Největší robot světa vážil téměř 80 tun a byl plánován jako pomocník mechaniků pro opravy nikdy nezrealizovaných, atomovými motory poháněných bombardérů US Air Force.

V době opojení z jaderné energie, tedy v padesátých a šedesátých letech minulého století vznikla tato bizarní konstrukce na obrněném armádním podvozku M-42 schopná opravit atomový raketový motor, vyměnit tyče v poškozené atomové elektrárně a hledat oběti jaderného úderu SSSR.

psali jsme: Na technologickém veletrhu v Rumunsku byl představen robot vytištěný 3D tiskárnou. Může mluvit několika jazyky

O pohon Beetla se staral přeplňovaný motor Continental o výkonu 500PS, šestirychlostní převodovka umožnila monstru dosáhnout  na silnici rychlosti asi 16 km/h. Beetle byl v podstatě hybrid, měl ielektrický pohon, který mu umožňoval se plazit rychlostí asi 5 metrů za minutu. 

Kabina chránící svého řidiče před radioaktivitou vážila sama o sobě 50 tun a pohybovala se na hydraulických nohách.

Beetle

Podle odtajněných zpráv vojenského letectva byly zahájeny práce na projektu Beetle v roce 1959 a stroj byl dokončen v roce 1961. Jeho první setkání se zástupci tisku nebylo moc povedené, ale přesto redaktora Martina Manna ohromil a ten o něm napsal mimo jiné toto:

   Největší robot světa

 

,,Opravit atomový raketový motor? Vyčistit únik radioaktivity? Zachránit oběti H-bomby? To je to, na co je Beetle."

Monstrum bijící do očí je největší robot všech dob. Váží 170 000 liber ve svých tlustých gumových pásech. Může prorazit díru do betonové zdi nebo svou rukou z nerezové oceli zbraně jemně usadit vejce na vrcholu domu. Tam uvnitř je člověk. Bezpečný ve své kabině z oceli může pracovat tam, kde nechráněný nemůže žít - ve smrtícím záření atomové energie, což je nejvíce obávaný a stejně tak nejslibnější vynález století.

psali jsme: VIDEO: Sází 1000 cihel za hodinu. Robot připevněný na stavebním ramenu postaví dům za dva dny

Mohl by vjet až do atomového motoru vesmírné rakety a jemně manévrující svými pažemi provést úpravy. Nebo by mohl nahradit rozbité tyče v reaktoru atomové elektrárny. Nebo pohřbívat smrtelně zářící trosky jaderné havárie do země. V případě úderu H-bomby by mohl vstoupit do zničené zóny a záchraňovat raněné osoby a ostraňovat prach se spadem.

To je to, co tento bizarní stroj, pojmenovaný Beetle, může dělat.

PS. Když jsme fotograf Bill Morris a já poprvé uviděli Beetla, nedělal nic jiného, než že seděl na podlaze hangáru. Nemohli nastartovat motor.

Beetle je první z rodiny robotů, kteří se postarají o horká pracovní místa atomového věku.

Beetle

Beetle byl primárně určen stát se mechanikem plánovaných amerických bombardérů, které měly být poháněny atomovými motory. Stroje s téměř neomezeným doletem byly snem nejen americké generality, ale i té sovětské. 

Beetle se tedy stal vlastně sirotkem, v době jeho dokončení byl totiž projekt jaderného bombardéru již ukončen.

 

Zdroj: Cybernetizoo, Popular Science květen 1962

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace