Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky

Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: synagoga
09 / 11 / 2018, 16:00

Před 80 lety proběhl protižidovský pogrom přezdívaný Křišťálová noc. Nacisté zběsile zabíjeli Židy, rabovali jejich obchody a ničili majetek.

9. 11. 1938 vstoupil do historie jako den prvního velkého protižidovského pogromu, který proběhl v Německu, Rakousku a Sudetech. Všude tam za blahoskloného přihlížení odpovědných úřadů byli Židé brutálně zabíjeni, ničeny jejich obchody, zapalovány synagogy, pobořeny židovské hřbitovy.

psali jsme: ,,Bolivijský Schindler" zachránil několik tisíc Židů. Nikdo o jeho hrdinství nevěděl

Jednotky SA fanaticky ničili také židovské školy, nemocnice a domovy, kde žilo židovské obyvatelstvo. Někteří Židé, kteří během masakru přišli takřka o všecho, raději spáchali sebevraždu. Židé, kteří tento pogrom přežili, byli internováni v koncentračních táborech. Bilance Křišťálové noci je hrozivá. Během noci usmrtili nacisté 91 Židů (některé prameny uvádějí 100 i více), 30 000 Židů bylo zatčeno, zhruba 7 500 obchodů poničeno, stejně jako stovky synagog, škol a dalších zařízení. Křišťálová noc byla také vhodnou záminkou proto, aby nacisté zabavovali masově židovský majetek.

Záminkou pro spuštění pogromu byla vražda nižšího německého diplomata Ernsta vom Ratha v Paříži, které se dopustil židovský mladík, jemuž bylo 17 let. Ten zastřelil Vom Ratha 7. listopadu 1938 před německou ambasádou v pomstě za to, že jeho rodiče byli deportováni z Německa do Polska spolu s ostatními desítkami tisíc polských Židů. Nacistická reakce na sebe nenechala dlouho čekat a o dva dny později tak proběhla Křišťálová noc, kterou bychom mohli nazvat doslovným honem na Židy.

psali jsme: Pil až tři litry vodky denně, nemilosrdně vraždil Židy. Nakonec spáchal fanatický nacista Odilo Globocnik sebevraždu

Ministr propagandy Joseph Goebbels nařídil jednotkám SA a dalším nacistickým bojůvkám provést akci proti Židům, která byla kryta jako ,,spontánní demontrace". Místní policii a hasičským sborům bylo nařízeno, ať v žádném případě během noci z 9. na 10. listopadu nezasahují.

Po tomto pogromu, který vlastně předznamenal další trpký osud Židů žijících v nacistickém Německu, z něj uprchlo na 100 000 Židů. Po Křišťálové noci veškerá trpěná tolerance skončila a nacisté začali provádět systematickou genocidu židovského obyvatelstva, na jejímž konci bylo kolem 6 milionů mrtvých.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace