Autor fotografie: By Unknown author - old postcard, Public Domain|Popisek: Zničené město v Kalábrii
Za úsvitu 28. prosince 1908 zasáhlo nejničivější zaznamenané zemětřesení v evropské historii úžinu Messina v jižní Itálii, a srovnalo se zemí města Messina na Sicílii a Reggio di Calabria na italské pevnině. Zemětřesení a následná tsunami zabily odhadem 100 000 lidí.
Sicílie a Kalábrie jsou známé jako la terra ballerina, tedy „tančící země“ pro periodickou seismickou aktivitu, která zasahuje tento region. V roce 1693 bylo na jižní Sicílii zemětřesením zabito 60 000 lidí a v roce 1783 byla většina tyrhénského pobřeží Kalábrie zničena masivním zemětřesením, které zabilo 50 000 lidí.
Zemětřesení v roce 1908 stálo mnoho lidských životů i proto, že udeřilo bez varování v 5:20 ráno a většinu lidí zastihlo spíše doma v posteli, než v relativním bezpečí ulic nebo polí.
Hlavní vlna otřesů, která měla podle Richterovy stupnice velikost odhadem asi 7,5, trvala 20 vteřin. Do toho došlo ve stejné době k podmořskému sesuvu půdy a ten způsobil ničivou vlnu tsunami s vlnami o výšce 12 metrů, která se přehnala přes pobřežní města. Dvě hlavní města na obou stranách Messinského průlivu, tedy Messina a Reggio di Calabria, měla po úderu vln zničena přibližně 90 procent svých budov. Telegrafní linky byly přerušeny a železniční tratě poškozeny, což bránilo úsilí o rychlou pomoc.
Aby toho nebylo málo, hlavní vlna otřesů byla následována stovkami menších otřesů, které zničily mnoho zbývajících budov a zranily nebo zabily záchranáře. 30. prosince dorazil král Viktor Emmanuel III. na palubě bitevní lodi Neapol, aby provedl inspekci zničeného území a povzbudil nešťastníky v zasažené oblasti.
Mezitím na zničená města padal vytrvalý déšť, který donutil omámené a zraněné přeživší, oděné pouze do nočního oblečení, aby se uchýlili do jeskyní a improvizovaných chatrčí postavených z materiálů zachráněných ze zhroucených budov. Zkušení námořníci stěží poznávali pobřeží, protože jeho dlouhé úseky klesly několik stop do Messinského průlivu.
Do záchranných prací se zapojili i námořníci ruských válečných lodí Slava a Cesarevič, které kotvily v nedalekém přístavu Agusta. Stejně tak na volání o pomoc zareagovaly lodě britské Royal Navy a americké Great White Fleet.
Mnoho z lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou emigrovalo do Spojených států začít nový život.
Zdroj: history.com