Ben Drew: jediný spojenecký pilot, který sestřelil dva proudové Me-262 v jednom dni

Ben Drew: jediný spojenecký pilot, který sestřelil dva proudové Me-262 v jednom dni
Popisek: Ben a jeho Detroit Miss
04 / 01 / 2020, 10:00

Ocenění za tento unikátní sestřel ale získal ve formě Air Force Cross až v roce 1983, kdy mu toto unikátní prvenství bylo potvrzeno díky svědectví německého stíhacího esa.

Pilot celým jménem Urban L. Drew nastoupil do leteckých sil US Army v roce 1942 coby osmnáctiletý mladík a k bojové jednotce se dostal až v říjnu 1943, kdy bojoval v řadách 361. stíhací skupiny operující z Velké Británie. Piloti této jednotky byli přezdívání „Yellowjackets“. Zde odlétal celkem 75 bojových misí nad Evropou a sestřelil 6 nacistických letadel, čímž se stal leteckým esem. Jeho osobním strojem se stal P-51 Mustang s přezdívkou „Detroit Miss“.

7. října 1944 se mu podařil husarský kousek, když při útoku na letiště Achmer sestřelil během jedné mise dva proudové stroje Me-262, chloubu Hitlerových techniků. Bohužel se mu zasekla kamera a jeho wingman byl sestřelen, takže podle přísných pravidel nebyl schopen své vítězství prokázat.

Až za dlouhých 40 let po této akci si úředník amerického letectva všiml jeho nárokovaného a neuznaného sestřelu dvou mezků během jedné mise. Kontaktoval tedy správce německých vojenských záznamů, který znal německého pilota, který mohl do celé věci vnést jasno.

Německé stíhací eso Georg-Peter Eder se 78 sestřely si na celou akci dobře pamatovalo. Eder potvrdil, že v osudný den americký Mustang se žlutým čumákem sundal dva jeho kolegy na proudových strojích.

Díky tomuto svědectví dostal Ben svůj letecký záslužný kříž 12. května 1983.

Blohm - Voß BV 238 V1

Ben má ale na svém kontě ještě jedno prvenství. Podařilo se mi zničit Blohm & Voss BV238-V1, prototyp německého létajícího člunu se šesti motory, tehdy největšího letadla na světě. Obrovský letoun byl 24. dubna 1945 překvapen v doku na jezeře Schalsee u Ratzeburgu v severním Německu.

Urban L. Drew se dožil 89 let a zemřel 3. dubna 2013 v Kalifornii.

 

Zdroj: thisdayinaviation.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace