Ben Drew: jediný spojenecký pilot, který sestřelil dva proudové Me-262 v jednom dni

Ben Drew: jediný spojenecký pilot, který sestřelil dva proudové Me-262 v jednom dni
Popisek: Ben a jeho Detroit Miss
09 / 01 / 2019, 13:00

Ocenění za tento unikátní sestřel ale získal ve formě Air Force Cross až v roce 1983, kdy mu toto unikátní prvenství bylo potvrzeno díky svědectví německého stíhacího esa.

Pilot celým jménem Urban L. Drew nastoupil do leteckých sil US Army v roce 1942 coby osmnáctiletý mladík a k bojové jednotce se dostal až v říjnu 1943, kdy bojoval v řadách 361. stíhací skupiny operující z Velké Británie. Piloti této jednotky byli přezdívání „Yellowjackets“. Zde odlétal celkem 75 bojových misí nad Evropou a sestřelil 6 nacistických letadel, čímž se stal leteckým esem. Jeho osobním strojem se stal P-51 Mustang s přezdívkou „Detroit Miss“.

psali jsme: VIDEO: Bývalý elitní pilot Luftwaffe si splnil sen. Proletěl se ,,nepřátelským" Spitfirem

7. října 1944 se mu podařil husarský kousek, když při útoku na letiště Achmer sestřelil během jedné mise dva proudové stroje Me-262, chloubu Hitlerových techniků. Bohužel se mu zasekla kamera a jeho wingman byl sestřelen, takže podle přísných pravidel nebyl schopen své vítězství prokázat.

Až za dlouhých 40 let po této akci si úředník amerického letectva všiml jeho nárokovaného a neuznaného sestřelu dvou mezků během jedné mise. Kontaktoval tedy správce německých vojenských záznamů, který znal německého pilota, který mohl do celé věci vnést jasno.

psali jsme: Zapomenuté sovětské letecké eso. Ivan Nikitovič Kožedub dokázal sestřelit 62 nepřátel

Německé stíhací eso Georg-Peter Eder se 78 sestřely si na celou akci dobře pamatovalo. Eder potvrdil, že v osudný den americký Mustang se žlutým čumákem sundal dva jeho kolegy na proudových strojích.

Díky tomuto svědectví dostal Ben svůj letecký záslužný kříž 12. května 1983.

Blohm - Voß BV 238 V1

Ben má ale na svém kontě ještě jedno prvenství. Podařilo se mi zničit Blohm & Voss BV238-V1, prototyp německého létajícího člunu se šesti motory, tehdy největšího letadla na světě. Obrovský letoun byl 24. dubna 1945 překvapen v doku na jezeře Schalsee u Ratzeburgu v severním Německu.

Urban L. Drew se dožil 89 let a zemřel 3. dubna 2013 v Kalifornii.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: thisdayinaviation.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace