Benzinové injekce přímo do srdce, lidské lebky jako trofeje. Jak nacistický lékař ,,ordinoval" trýznivou smrt

Benzinové injekce přímo do srdce, lidské lebky jako trofeje. Jak nacistický lékař ,,ordinoval&quote; trýznivou smrt
Popisek: Aribert Heim
16 / 01 / 2020, 17:00

Třetí říše rozhodně neměla jen sadistického lékaře Josefa Mengeleho, který prováděl zvrhlé experimenty na vězních v koncentračních táborech. Dalším z řady nacistických lékařů, kteří pacientům podle Hippokratovy přísahy nepomáhal, ale naopak je chladnokrevně vraždil, byl Aribert Heim.

Heim se narodil v roce 1914 v Rakousku, jeho otec byl policistou, matka hospodyně. Budoucí lékař absolvoval studium medicíny ve Vídni. Heim také aktivně sportoval, byl nadšeným hokejistou, a miloval koně. Jeho ,,kariéra" se však ubírala úplně jiným směrem.

Po vypuknutí druhé světové války vstoupil do řad SS. O rok později se stal lékařem SS v koncentračním táboře Mauthausen-Gusen vysloužil nelichotivou přezdívku Doktor smrt. V krutých podmínkách lágru pak Heim prováděl zvrhlé experimenty na vězních, v nichž si nikterak nezadal s Josefem Mengelem. Jeho specialitou bylo vpravení benzinových injekcí do srdce, operace bez použití anestetik, dlouhé týrání, které končívalo vždy smrtí. Doktor smrt si vystavoval lebky vězňů, které zavraždil, jako své trofeje. Heim pak ,,ordinoval" v koncentračních táborech Buchenwald a Sachsenhausen s neméně pečlivou krutostí. V roce 1942 Heim sloužil v SS horské divizi Nord ve Finsku, kde sloužil jako lékař.

S koncem druhé světové války a rozpadem Třetí říše měl přijít i spravedlivý trest pro Heima. 5. března 1945 byl uvězněn americkými vojáky, ale za dosud nevyjasněných okolností se dostal na svobodu. Heim se vrátil do Německa, kde pracoval jako gynekolog. V Německu žil spokojeně se svou ženou a dvěma syny.

V roce 1962 se však narychlo ,,vypařil", protože byl varován, že je na něho vydán zatykač v souvislosti s jeho válečným působením. Informace o jeho pobytu se pak rozcházejí. Po nějakém čase se zjistilo, že bývalý lékař SS dlí nikým nepoznán v egyptské Káhiře. Heim konvertoval k islámu a žil pod změněnou identitou jako Tarek Hussein Farid. I přesto, že se skrýval, pravidelně udržoval korespondenci s přáteli a zbytkem rodiny v Evropě.

Informace o dalším Heimově osudu jsou rovněž obestřeny tajemstvím. Oficiálně měl zemřít v roce 1992, nicméně před několika lety na něho byla vypsána odměna 485 000 dolarů, kdy byli zalarmováni ,,lovci nacistů", podle nichž se měl Heim nacházet v Jižní Americe. Pravděpodobnější je však první verze, kdy Heim zemřel 10. srpna 1992 na kolorektální karcinom.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace