Bermudský trojúhelník a ztracená letka amerických bombardérů

Bermudský trojúhelník a ztracená letka amerických bombardérů
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Avenger
12 / 11 / 2019, 16:00

Krátce po druhé hodně odpoledne 5.12. 1945 se vzneslo pět torpédových letounů Avenger US Navy z letiště námořní letecké základny Ft. Lauderdale na rutinní tříhodinový let. Let s označením 19 měl stroje zavést 120 mil východně, pak 73 mil na sever a zpět na 120 mil vzdálenou základnu.

Dvě hodiny po startu informoval velitel letu s více než šestiměsíčními letovými zkušenosti v oblasti, že jeho kompas i ten záložní přestaly fungovat a jeho pozice je neznámá. Ostatní letadla hlásila obdobná selhání techniky.

Pozemní rádiové stanice byly kontaktovány, aby ztracenou letku nalezly, ale žádná nebyla úspěšná. Po dalších dvou hodinách zmatených zpráv od letců bylo v 6:20 odpoledne zachyceno zkreslené volání velitele letu, který vyzýval muže k opuštění letadla, kterému docházelo palivo.

V tomto čase několik pozemních radarových stanic určilo, že let 19 je někde severně od Baham a východně od floridského pobřeží. V 7:27 odpoledne se do vzduchu vzneslo pátrací a záchranné letadlo PBM Mariner se 13 muži na palubě. Letadlo ohlásilo začátek mise a poté ho už nikdo nikdy neslyšel. Později byla z oblasti hlášena tankerem viditelná exploze, která se měla udát v 7:50. 

Zmizení 14 mužů letu 19 a 13 mužů na palubě Marineru vedlo k jedné do té doby z největších pátrací akcí ve vzduchu a na moři, do které byly zapojeny stovky lodí a letadel, které prohledávaly tisíce čtverečních mil Atlantického oceánu, Mexického zálivu a oblastí navazujících na Floridu. Po letadlech a jejich letcích nebyla nalezena ani stopa.

Přestože vedení námořnictva svádělo neschopnost nalézt 6 letadel a 27 mužů na silnou bouři, která jakékoliv zbytky zlikvidovala, příběh ztracené letky pomohl upevnit legendu Bermudského trojúhelníku - oblasti, kde se beze stopy ztrácejí lodě a letadla.

Bermudský trojúhelník se táhne od jižního pobřeží USA k bermudám až dolů k atlantickému pobřeží Kuby a Santa Dominga.

 

Zdroj: History.com

Tagy článku