Bernard Law Montgomery: Slavnému polnímu maršálovi už kopali hrob, přesto „vstal z mrtvých“

Bernard Law Montgomery: Slavnému polnímu maršálovi už kopali hrob, přesto „vstal z mrtvých“
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bernard Law Montgomery (vpravo) s Winstonem Churchillem
23 / 03 / 2023, 11:00

Britský polní maršál Bernard Law Montgomery byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších britských velitelů druhé světové války. Za své zásluhy byl povýšen také do šlechtického stavu. V první světové válce však málem přišel o život a byl už pro něho dokonce vykopán hrob.

Mongomeryho nemusíme širšímu publika zevrubně představovat. Britský velitel osvědčil své schopnosti hlavně ve druhé světové válce. Zejména jsou zaznameníhodná porážka německých jednotek v bitvě u El Alamejnu. Vytlačil také německé síly z Egypta a Libye až k Tunisu, kde spojil své úsilí s americkými jednotkami vyloděnými v Alžíru.

Nicméně techto i dalších vojenských úspěchů nemusel vůbec dosáhnout, protože mohl být už dávno mrtvý. Montgomery bojoval i v první světové válce, kde sbíral cenné zkušenosti, které jej ale mohly stát život. Mongomery se zúčastnil především první bitvy u Ypres a slavné bitvy na Sommě.

Nás bude zajímat první jmenovaná bitva, která se odehrála v říjnu a listopadu 1914 a střetla se mezi sebou vojska Dohody a Německa. Bitva byla posledním větším pokusem Němců uskutečnit silnou ofenzivu na západní frontě v tomto roce. Němci se snažili dobýt město Ypry, nicméně přestože byli obránci - Britové, Francouzi a Belgičané - zatlačeni, města se útočníci nezmocnili.

Montgomery, kterému mu bylo v té době 27 let, byl vysazen ve Francii společně s dalšími spolubojovníky z Královského warwickshirského pluku, který už byl v té době vyhlášeným. Mongomery si určitě nepředstavoval, že jeho bojové nasazení bude až tak intenzivní, ale realita předčila možná jeho očekávání.

Těžké boje se sváděly také o vesnici Méteren. V říjnu 1914 se dostal nic netušící Montgomery do hledáčku německého snipera, který mladíka zasáhl do pravé plíce a projektil prošel skrz. Montgomeryho spolubojovníci jej odnesli pryč z bitevní vřavy na ošetřovnu a v očích vojenských mediků se jevil jeho zdravotní stav jako beznadějný. Mongomeryho stav byl natolik kritický, že mu dokonce vykopali hrob. Nepočítali, že takové zranění přežije. Jenže nejdůležitější boj života britský budoucí slavný velitel vyhrál.

Dostal se z nejhoršího, byl převezen do nemocnice ve Francii a dále ve Velké Británii, lékaři zastavili vnitřní krvácení, Mongomeryho stabilizovali. Později v 60. letech na válku Montgomery vzpomínal: „Když jsem ležel v nemocnici, dospěl jsem k závěru, že válka je vysoce profesionální podnik a není zde prostor pro amatéry.“ Jeho zkušenost u vesnice Méteren však neměla jen odvrácenou stránku, ale byly od ní vpodstatě odvozeny další Montgomeryho úspěchy v budoucnu.

Britové se nakonec vesnice Méteren zmocnili a Montgomery se mohl již zanedlouho zúčastnit dalších důležitých bitev. V roce 1915 byl povýšen, dostal za boj, v němž málem zemřel vyznamenání, a o rok později už opět bojoval v bitvě na Sommě. A pak přišly další zaznamenáníhodné úspěchy ve druhé světové válce. To už ale je jiný příběh.


Zdroj: historynet.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.