Bestie z Omaha Beach: Heinrich Severloh zabil více než 1000 amerických vojáků

Bestie z Omaha Beach: Heinrich Severloh zabil více než 1000 amerických vojáků
17 / 11 / 2019, 13:00

Hein Severloh byl kulometčík německého wehrmachtu v opěrném bodě (Widerstandsnest) 62, kde 6. 6.1944 zabil více než 1000 Američanů a mnoho jich zranil během operace Overlord. V USA tehdy neznámého vojáka nazvali „bestie z Omaha Beach".

Po celá desetiletí ukrýval Heinrich Severloh kruté tajemství. Syn zemědělce z obce Metzingen v okrese Celle se stal známým krátce před svou smrtí: „Já jsem ten německý voják, který postřílel většinu nepřátel.

Dvacetiletý dělník byl 6. června 1944 střelcem kulometu jednoho z opěrných bodů na úseku pláže v Normandii. Byl to den, kdy Spojenci zahájili velkou ofenzivu, aby osvobodili Evropu od nacistického režimu - operace Overlord. Heinrich v úseku jeho jednotce přidělené obsluhoval kulomet MG42 v jednom z kulometných hnízd opěrného místa Widerstandsnest 62. 

Když se ráno začali američtí vojáci vyloďovat vojín Severloh střílel na přistávací čluny plné vojáků celé hodiny. Do odpoledne Heinrich Severloh vypálil více než 12 000 nábojů z kulometu a dalších 400 ze dvou karabin Krabiner 98K, kdy tento objem střeliva jen pro představu váží přes 500 kilogramů. 

V úseku Omaha Beach padlo celkem asi 3 686 Američanů, a z toho bylo asi 1 000 zabito Heinrichem.

,,Já, nebo oni," ospravedlňoval své činy voják známý jako Bestie z Omaha Beach v posledních letech svého života.

Když si Henrich všiml, že se k němu Američané dostávají z boku, ustoupil do vesnice Colleville-sur-Mer nedaleko pobřeží, kde byl později zajat Američany a posléze přesunut do tábora pro válečné zajatce u Bostonu. V roce 1946 byl poslán do britského Bedfordshiru, do Německa se vrátil v březnu 1947 až poté, co jeho otec poslal dopis britským úřadům, že syna potřebuje na farmě.

O tom co způsobil, se nikdy nikomu nezmínil ( s výjimkou své ženy) až do roku 1988, kdy se přiznal jednomu reportérovi.

Henrich Severloh se setkal později i s jednou ze svých obětí Davidem Silvou, který jeho střelbu přežil ,,jen" se třemi kulkami v hrudníku. Jejich poslední setkání se odehrálo v Normandii 2005.

Severloh zemřel 14. ledna 2006 v Lachendorf poblíž své domovské vesnice Metzingen ve věku 82 let, 6 měsíců a 22 dní.

 

Zdroj: noz.de, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.