Betonová bitevní loď strýčka Sama na Filipínách

Betonová bitevní loď strýčka Sama na Filipínách
Autor fotografie: The Library of Congress|Popisek: Fort Drum
16 / 02 / 2019, 16:30

Betonová ,,bitevní loď" strýčka Sama na Filipínách střežila Manilskou zátoku během druhé světové války.

Konstrukce unikátní betonové pevnosti připomínající bitevní loď začala v roce 1909 a trvala pět let. Pevnost postavená na malém ostrůvku byla 110 metrů dlouhá a 44 metrů široká. Posádku tvořilo původně přes 200 námořníků, kteří žili v ,,nedobytných" zdech Fort Drum. Pevnost byla vybavena 356 mm dělem M1909 a dvěma věžemi M1909. Děla M1909 inženýři navrhli speciálně jen pro Fort Drum, na jiné bitevní lodi  bychom je nanašli.

psali jsme: USS Wolverine - příběh letadlové lodi přestavené z parníku. Na moře nikdy nevyplula

Fort Drum byla původně zkonstruována na ochranu amerického pobřeží, důležitou roli však sehrála během druhé světové války v kampaních na Filipínách v letech 1941 - 1942 a v letech 1944 - 1945, které byly namířené proti japonským okupantům.

Úspěšná invaze Japonců na filipínský ostrov Luzon v prosinci 1941 znamenala bezprostřední nebezpečí pro pevnosti okolo manilské zátoky a sekundárně i ohrožení pro Fort Drum. Ta se stala 2. ledna 1942 terčem těžkého japonského bombardování, v únoru Fort Drum přečkala ,,zběsilou" palbu z japonských 150 mm houfnicových baterií.

Prow of Uncle Sam's "Concrete Battleship," so called, and type of mighty weapons she will carry (LOC)

V  květnu 1942 zaútočila Fort Drum na japonské jednotky ostrov Corregidor v Manilské zátoce, kdy se jí podařilo potopit několik nákladních člunů. Přesto se během května nedokázali Američané ubránit druhé vlně japonského útoku, což vedlo k dočasné kapitulaci amerických jednotek na Filipínách. Američané později hlavní město Filipín Manilu dobyli zpět a ovládli i strategicky důležitý ostrov Corregidor. V letech 1944 - 1945 se Fort Drum podílela na úspěšné kampani, která s definitivní platností osvobodila Manilskou zátoku od Japonců.

psali jsme: IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska

Byla to zároveň labutí píseň této unikátní pevnosti. V těchto dnech betonový kolos stále pluje jako připomínka válečných časů v Manilské zátoce. Od sedmdesátých let na ni pořádají nájezdy ,,lupiči kovů", pro něž je plavidlo snadným terčem.

 

Zdroj: We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace