Beznozí, přesto hrdinové. Sovětští hendikepovaní piloti, co zatápěli ve vzduchu svým nepřátelům

Beznozí, přesto hrdinové. Sovětští hendikepovaní piloti, co zatápěli ve vzduchu svým nepřátelům
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Alexej Petrovič Maresjev
14 / 09 / 2023, 10:00

I tělesně hendikepovaní sovětští piloti dokázali ve vzduchu sestřelovat své nepřátele, a někteří se stali dokonce i Hrdiny Sovětského svazu. Postavili se tak nepřízni osudu a byli za to následně vysoce oceněni.

Také Sověti měli ve svých řadách piloty, kteří měli tělesný hendikep, v tomto případě jim chyběly dolní končetiny. Tato skutečnost jim však na druhé straně nebránila v tom, aby se na nebi pravidelně vyznamenávali. A kteří to například byli?

1. Alexej Petrovič Maresjev - legendární pilot, který bojoval za svou vlast i po nucené amutaci svých nohou. Vznikl o něm již notoricky známý příběh Příběh opravdového člověka od spisovatele Borise Polevého. Maresjev byl sestřelen v roce 1942 a ocitl se sám v nepřátelském týlu. Byl těžce zraněný a nevypadlo to na úspěšný návrat domů. Přesto se k tomu odhodlal. Cesta trvala neuvěřitelných 18 dnů, nicméně jeho zranění se natolik zhoršila, že přišel o obě dolní končetiny. Nicméně i přes tento hendikep se Maresjev vráil znovu k létání. V srpnu 1943 opět sestřeloval nepřátelské letouny, z nebe sundal například 3 stroje Focke-Wulf Fw 190. Celkem absolvoval 86 vzdušných soubojů, při kterých sestřelil 11 bojových letadel.

2. Georgij Kuzmin - Mezi další sovětské hrdiny se zařadil nepochybně také Georgij Kuzmin. Ten byl sestřelen protivzdušnou obranou v listopadu 1941, dokázal však nouzově přistát na sněhem pokryté pole. Kuzmin se zraněný odplazil od letounu pryč a byl nalezen lidmi, kteří se jej ochotně ujali. Když se však chystal dostat se ke ,,svým", byl zajat, nicméně se mu podařilo utéct. Když Kuzmin konečně dorazil ke svým jednotkám, jeho zranění nohy, které utrpěl při havárii, se začalo povážlivě zhoršovat. Lékaři pak vydali jasné rozhodnutí - levá noha bude muset být amputována. To však Kuzmina neodradilo, aby se vrátil za knipl. Bojoval například nad Stalingradem, na své konto si připsal 19 vzdušných vítězství. Kuzmin zemřel v srpnu 1943 ve vzdušném souboji nad Ukrajinou.

3. Leonid Belousov - další pilot, kterého stihla nepřízeň štěstěny. Belousov nouzově přistál se svým strojem I-16, letoun však zachvátily plameny a pilot málem nevyvázl živý. Potřeboval 35 plastických operací, aby se zotavil. Na začátku Velké vlastenecké války v roce 1941 mu popáleniny na jeho nohách způsobily další vážné potíže, gangrénu, která se šířila. Obě nohy proto musely být amputovány. Měl potom umělé, s nimiž se naučil velmi dobře chodit. Rovněž Belousov projevil vroucné přání se vrátit do vzduchu a bojovat s německým nepřítelem. To se mu také splnilo, absolvoval 40 bojových letů a sestřelil jedno německé letadlo.

4. Ivan Kiselev - Jiný pilot, zkoušený osudem, byl zasažen nepřítelem do nohy v srpnu 1944 ve vzdušném souboji nad litevským Kaunasem. Těžké zranění jej na chvíli vyřadilo ze souboje a on upadl do bezvědomí, kolem něho se zatím vytvořila kaluž krve. Když nabyl vědomí, dokázal i přes vážné zranění přistát na letišti. Kiselev nakonec o nohu přišel a dostal stejně jako Belousov umělou. Trval na tom, že chce dál bojovat a být užitečným ve vzduchu. To se už ale blížil konec války, a tak měl Kiselev alespoň možnost na vlastní kůži zažít závěrečné dny konfliktu a vítězství nad Německem a jeho spojenci.

Beznohých sovětských pilotů bychom jistě našli více. Všechny spojovalo jediné - ryzí vlastenectví a touha se vrátit do vzduchu a bojovat proti německému nepříteli. Většině se toto přání splnilo.
 
Zdroj: Russia Beyond




Tagy článku

-->