Běžným statistikám se vymykal. Elitní sniper Matthäus Hetzenauer si připsal 345 zářezů. Kořist likvidoval i na vzdálenost jednoho kilometru

Běžným statistikám se vymykal. Elitní sniper Matthäus Hetzenauer si připsal 345 zářezů. Kořist likvidoval i na vzdálenost jednoho kilometru
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Matthäus Hetzenauer
30 / 07 / 2022, 10:00

Rakouský sniper Matthäus Hetzenauer ve službách německé armády budil velký respekt u nepřátelských armád, stal se jedním z nejúspěšnějších odstřelovačů vůbec.

I když bychom jistě našli mnoho vynikajících odstřelovačů i odstřelovaček na německé či ruské straně, jsou i tací, kteří se vymykají běžným statistikám. Je jím i rakouské odstřelovačské eso Matthäus Hetzenauer, které sloužilo ve druhé světové válce ve službách Wehrmachtu. Tento sniper si připsal neuvěřitelných 345 zabití nepřítele, a to mu bylo jen 20 let! Dokázal usmrtit člověka i na vzdálenost 1 100 metrů.

Hetzenauer se narodil v roce 1924 v obci Brixen im Thale. Je zajímavé, že mnoho elitních odstřelovačů, kteří sloužili později v řadách wehrmachtu, pocházelo právě z Rakouska. Hetzenauer nebyl tedy výjimkou. Odmalička tíhl ke zbraním, protože jeho otec byl lovec, takže se učil střílet už jako malý chlapec. Tato průprava se mu později hodila v německé armádě.

Hetzenauer se přihlásil v roce 1942 do německé armády, kdy už tři roky zuřila na frontách válka. Absolvoval další střelecký výcvik ve Truppenübungsplatz Seetaler-Alpe ve Štýrsku a byl přiřazen jako svobodník do 3. horské divize. Byl nasazen do akcí v Karpatech, kde ,,číhal" na Sověty a úspěšně je se smrtící přesností likvidoval.

Každodenním a spolehlivým pomocníkem mu přitom byla puška Karabiner 98k s 6x puškohledem. Nejen v Karpatech byl však postrachem nepřítele. Operoval i Maďarsku, slovenském území a tam si postupně připisoval další úspěšné zásahy.

Ke konci války, v roce 1944, odstřelovačské eso málem přišlo o život. Při jedné akci byl elitní sniper zraněn dělostřeleckým granátem, utrpěl zranění hlavy, ale přežil. Hetzenauer si za to odnesl Odznak za zranění a jeho hvězda a respekt ve velmi mladém věku dále stoupaly. Do dubna 1945 tak dosáhl úctyhodného čísla 345 zabití nepřítele, za což dostal Železný kříž.

Protože však Německo válku prohrálo, Hetzenauer byl na jejím konci zajištěn Sověty a převezen do pracovního tábora, kde v těžkých podmínkách strávil pět let. Potom se mu podařilo vrátit do svého rodiště Brixen im Thale. Oženil se, nicméně o své kariéře mimořádně úspěšného válečného snipera mluvil jen zřídka. Zemřel ve věku 79 let v roce 2004. Během druhé světové války se stal jedním z nejlepších a nejobávanějších odstřelovačů, které kdy německá armáda měla.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace