Bílá růže od Stalingradu a pilot Messerschmittu

Bílá růže od Stalingradu a pilot Messerschmittu
Popisek: Lýdie Vladimirovna Litvjaková
05 / 10 / 2019, 16:30

Lýdie Vladimirovna Litvjaková, sovětská pilotka a nikdy nepřekonané ženské letecké eso se 12 sestřely, členka legendárních Nočních čarodějek.

V létě 1942 armády nacistického Německa stupňovaly snahy dobýt město nesoucí jméno jejich největšího nepřítele, Stalingrad. Stalin to nehodlal připustit a vydal rozkaz číslo 227, kterým přikázal bránit město za každou cenu a neustupovat.

Nad krvavým bojištěm se tehdy 10. září objevila Lýdie Litvjaková a její kolegyně, které měly posílit sovětské síly u Stalingradu. Přílet tří ženských stíhacích letech na nejmodernějších strojích Jak-1 způsobil pozdvižení u pilotů, kteří nebyli na skupinu dívek připraveni.

Lýdie a její Jak

O tři dny později Lýdie sestřelila německý bombardér Junkers Ju 88, který se v plamenech zřítil k zemi. Její kolegyně Raisa Belajeva zaútočila na stíhací doprovod a vybrala si jeden z Messerschmittů. Jeho pilot se ale obratným způsobem dostal za její ocas a zaměřil letadlo Raisy. Německý pilot netušil, že jen vteřiny ho dělí od zabití ženy. Najednou ucítil, jak jeho letoun trhají výstřely děla jiného Jaku, který pilotovala Lýdie.

Německý pilot se ještě pokusil pronásledovat svůj cíl, ale ten zmizel v oblacích a navíc se z jeho motoru Daimler-Benz DB 605 začalo kouřit. Lýdie odvedla dobře svou práci a německý pilot jednotky JG 53 Erwin Meier, musel vyskočit na padáku. Na zemi byl okamžitě zajat Sověty.

Unteroffizier Erwin Meier, dvojnásobné eso s jedenácti sestřely a Železným křížem, řekl svým věznitelům, že se chce setkat s „mužem“, který ho sestřelil a byl natolik schopný, aby dostal držitele Železného kříže. Protože byli blízko letiště, kde byla umístěna Lýdie, stráže se rozhodly vyhovět jeho žádosti. Když mu byla představena malinká krásná Lýdie, jako pilot, který ho porazil, byl uražen, protože si myslel, že se mu Sověti vysmívají. Krátká konverzace, ve které mu Lýdie popsala každý detail boje, ho přesvědčila, že se setkal s pilotem, který ho opravdu sestřelil.

Další den putoval Erwin s dalšími zajatci do gulagu a Lily ten den sestřelila další letoun. Lýdie umírá v roce 1943, ve věku pouhých 21 let během souboje s nepřátelskými letadly.

 

Zdroj: The White Rose of Stalingrad: The Real-Life Adventure of Lidiya Vladimirovna Litvyak, the Highest Scoring Female Air Ace of All Time

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace